portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc powstaje wskutek stanu zapalnego wywołanego długotrwałym i szkodliwym działaniem pyłków, kurzu, dymu papierosowego i podobnych zanieczyszczeń. Osoba cierpiąca na tę przypadłość w początkowym stadium odczuwa lekką duszność, która z czasem przeradza się w ostry kaszel. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może prowadzić do niedotlenienia organizmu i tym samym do wielu groźnych chorób.

Dlatego osoby z podejrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jakie są dokładne objawy i jak przebiega leczenie tej przypadłości?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny

Choroba najczęściej dotyka czynnych palaczy, ponieważ ich oskrzela i płuca poddawane są szkodliwemu działaniu substancji smolistych i gazów zawartych w dymie tytoniowym. Badania dowodzą, że przewlekła obturacyjna choroba płuc, częściej pojawia się u osób palących tradycyjne papierosy niż u palaczy fajek lub papierosów elektronicznych.

To jednak nie jedyne powody powstawania tej przypadłości. Okazuje się, że jej przyczyną może być również długotrwałe przebywanie w warunkach szkodliwych, w których występuje duże stężenie pyłków t.j. kurzu, a także środków chemicznych. Ryzyko zachorowania na tę przypadłość zwiększają również takie czynniki jak: wady w rozwoju płuc, przebyte infekcje bakteryjne i wirusowe, gruźlica płuc lub odma płucna.

U niektórych pacjentów choroba występuje wskutek wrodzonej wady w produkcji  alfa1-antytrysyny, czyli białka, które stanowi silną ochronę tkanki łącznej przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc mogą być mniej lub bardziej uciążliwe w zależności od stopnia zaawansowania. W początkowej fazie chorzy najczęściej cierpią na zapalenie oskrzeli, natomiast w zaawansowanym stopniu przewlekły stan zapalny powoduje rozedmę płucną i tym samym problemy z oddychaniem. U pacjentów najczęściej stwierdza się:

  • wyraźne świsty podczas oddychania
  • przewlekły kaszel i problemy
  • zalegająca plwocina i problemy z jej odksztuszaniem
  • przewlekłe uczucie duszności, które nasila się podczas wysiłku fizycznego
  • krew w plwocinie, które pojawia się w zaawansowanym stadium

Wielu chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, przez co choroba z czasem prowadzi do niedotlenienia organizmu. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może prowadzić do chorób układu krążenia. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia płuc i tym samym do groźnych powikłań.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie

Czy można wyleczyć tę chorobę? Jest to możliwe, ale pod warunkiem, że chory wcześnie zgłosi się do lekarza. W innym przypadku długotrwały stan zapalny prowadzi do trwałego uszkodzenia oskrzeli i płuc, które jest nieodwracalne. Jednak w takim przypadku chory również powinien udać się do lekarza i podjąć leczenie, które pozwala złagodzić dokuczliwe objawy i zapobiega rozwojowi przypadłości. Na czym polega leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Pacjent w trakcie leczenia powinien rzucić palenie i w miarę możliwości unikać długotrwałego przebywania w miejscach zapylonych. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków, które łagodzą dokuczliwe objawy choroby i tym samym ułatwiają oddychanie.

W tym celu chorzy najczęściej przyjmują leki rozkurczowe t.j.:  b2-mimetyki, leki antycholinolityczne, preparaty metyloksantyn oraz glikokortykosteroidy. Dawka leków ustalana jest indywidualnie i nie wolno przerywać ich stosowania bez konsultacji z lekarzem. W przeciwnym razie przewlekła obturacyjna choroba płuc może doprowadzić do poważnych uszkodzeń tych narządów.

Podobne artykuły