portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Zapalenie zatok objawy

Zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie zatok spowodowane jest zakażeniem bakteriami, wirusami lub grzybami. Długotrwale utrzymujący się lub powracający stan zapalny może powodować poważne powikłania zdrowotne, z których najgroźniejszym jest zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.  Dlatego nie wolno bagatelizować tej przypadłości, lecz jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie zapalenia zatok?

Zapalenie zatok – przyczyny

Zapalenie zatok może mieć wiele przyczyn i dotyka coraz więcej osób, bez względu na wiek i płeć. Najczęściej choroba ma charakter powracający u osób z krzywą przegrodą nosową lub innymi wadami wrodzonymi. To jednak nie wszystkie przyczyny powstawania choroby, ponieważ może być spowodowana również innymi chorobami, np. alergią, zepsutym uzębieniem w wyniku czego dochodzi do powstania stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów zapalenia zatok, natomiast każdy stan zapalny w okolicach głowy zwiększa ryzyko zachorowania.

Zapalenie zatok – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów zapalenia zatok i są kwalifikowane ze względu na przebieg kliniczny. Zaliczamy do nich:

Ostre zapalenie zatok – przyczyną stanu zapalnego są bakterie i wirusy. Po całkowitym zlikwidowaniu stanu zapalnego sprawność zatok wraca do normy i nie dochodzi do powikłań zdrowotnych. Ten rodzaj choroby jest najczęściej niegroźny po całkowitym wyleczeniu.

Nawracające zapalenie zatok – jeśli do stanu zapalnego dojdzie co najmniej 4 razy w roku to mówimy o nawracającym zapaleniu, które może powodować powikłania. Dlatego ważne jest podjęcie leczenia, aby stan zapalny utrzymywał się jak najkrócej i by nie doszło do osłabienia organizmu.

Przewlekłe zapalenie zatok – ma miejsce wtedy, gdy utrzymuje się ok. 2 miesięcy i występuje co najmniej 4 razy do roku. Ten rodzaj zapalenia może prowadzić do powikłań, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zapalenie zatok – objawy

Objawy choroby są podobne przy każdym rodzaju i różnią się ze względu na położenie. Do najczęściej występujących symptomów należą: stale utrzymujący się katar, ból w części czołowej głowy, stale wydobywająca się wydzielina z nosa, uczucie osłabienia, podobnie jak przy przeziębieniu. Rozróżniamy 4 rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe.
Stan zapalny zatok czołowych
najczęściej objawia się przewlekłym katarem, bólem w przedniej części głowy o charakterze pulsującym, który nasila się nawet przy delikatnym opukiwaniu okolic nosa.

Zapalenie zatok szczękowych objawia się zatkanym nosem oraz bólem w jego okolicach, który nasila się wraz ze wzrostem ciśnienia, np. podczas wstawania z pozycji siedzącej.

Zapalenie zatok sitowych charakteryzuje się silnym bólem o zmiennej intensywności, który umiejscawia się między oczami a nosem. Ból nasila się podczas wstawania, opukiwania lub zmiany pogody.

Zapalenie zatok klinowych można rozpoznać po przewlekłym bólu głowy, który odczuwany jest przez chorego w okolicy tzw. trzeciego oka, czyli między oczami. Wraz z rozwojem stanu zapalnego ból może obejmować część lub całą powierzchnię głowy. Nasila się podczas zmiany pozycji na stojącą, pochylania się lub opukiwania.

Zapalenie zatok – leczenie

Leczenie zapalenia zatok najczęściej polega na przyjmowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej środków przeciwbólowych przeznaczonych dla osób z chorymi zatokami. Pacjenci przyjmują też antybiotyki zwalczające bakterie, leki mukolityczne rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej wydalanie oraz środki  obkurczające naczynia błony śluzowej. Osoby, które często cierpią na zapalenie zatok, powinny unikać wychłodzenia głowy w sezonie zimowym i jesiennym, ponieważ to sprzyja powstawaniu stanu zapalnego oraz osłabiania odporność organizmu.

Podobne artykuły