Przemysł farmaceutyczny w obecnych czasach oferuje mnóstwo różnego rodzaju leków i suplementów w postaci drażetek, tabletek lub pigułek. Półki w aptekach uginają się od środków o różnej skuteczności, począwszy od najsłabszych, a skończywszy na najmocniejszych. Poznaj ich działanie i dowiedz się, jaką formę leków wybrać.
Jak działają tabletki?
Tabletki to jedna z najpopularniejszych postaci leków. Powstają w wyniku sprasowania sproszkowanej postaci substancji leczniczych i pomocniczych. W składzie znajduje się odpowiednia ilość substancji aktywnej. Tabletki mogą być przyjmowane doustnie lub dopochwowo. Mogą być również stosowane w formie implantacji, np. w leczeniu alkoholizmu lub rozpuszczane i stosowane w formie płynnej. Z uwagi na niezbyt przyjemny smak, wiele tabletek jest pokrytych substancją powlekającą, która ułatwia przełykanie.
Jednak najważniejszą funkcją jest stopniowe uwalnianie składników leczniczych. Ten rodzaj tabletek uwalnia aktywny składnik w jelitach, ponieważ substancja powlekająca chroni przed rozpuszczaniem w kwasie solnym żołądka. Dzięki temu tabletka wędruje do jelit, gdzie uwalniane jest działanie lecznicze. Proces ten może trwać od kilkudzisięciu minut od połknięcia nawet do kilku godzin – w zależności od rodzaju substancji powlekającej.
Ważne: tabletki otoczone substancją powlekającą nie nadają się do rozdzielania na mniejsze porcie, ponieważ uszkodzenie powłoki powoduje utratę właściwości leczniczych. Ta sama zasada dotyczy tabletek, które nie posiadają powłoki i znaków podzielnych na mniejsze części (kreska lub krzyżyk). W takich tabletkach najczęściej substancja lecznicza jest rozłożona nierównomiernie, dlatego trzeba je połykać w jednej porcji. Żeby nie osłabiać leczniczego działania, najlepiej jest popijać czystą, niegazowana wodą. Soki i napoje barwione mogą osłabiać wchłanianie substancji czynnych i osłabiać działanie.
Obecnie na rynku pojawiają się tabletki Snap-Tab, które można przełamać palcami bez używania ostrych narzędzi.
Kapsułki
Kapsułki można stosować doustnie i połykać w całości. Pod żadnym pozorem nie można ich dzielić na mniejsze porcje. Znajdują one zastosowanie dopochwowe lub doodbytnicze. Ten ostatni rodzaj często stosowany jest u osób, które mają uszkodzoną błonę śluzową żołądka. Kolejny rodzaj kapsułek przeznaczony jest do rozgniatania, w celu wydobycia substancji leczniczej – najczęściej przeznaczone do kuracji wziewnych, np. przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Do tego celu służy specjalny inhalator, który gromadzi uwolnioną substancję i uławia wdychanie. Niektóre kapsułki mogą być pokryte otoczką w celu dotarcia w całości do jelit, w których następuje uwolnienie substancji leczniczej.
Drażetki
Drażetki podobne do pigułek, są pokryte sacharozą. W związku z tym mają słodszy smak, dlatego chętniej są połykane przez dzieci. Sacharoza może stanowić do 80% całkowitej masy tabletki. Należy je połykać w całości i nie wolno ich dzielić samemu na mniejsze porcje. Po pierwsze, substancja lecznicza może być nierównomiernie rozłożona, a po drugie uszkodzenie powłoki może osłabiać lecznicze działanie.