Zapalenie oskrzeli to stan zapalny, który może być spowodowany wieloma przyczynami. W zależności przyczyn i objawów dzielimy je na ostre i przewlekłe. Długotrwały stan zapalny oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc, które jest niebezpieczną chorobą, ponieważ może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia, szczególnie u osób starszych lub z uszkodzeniami płuc.
Stan zapalny może z czasem rozprzestrzenić się na pozostałe narządy i tym samym doprowadzić do śmierci. Dlatego chory powinien jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Im dłużej utrzymujący się stan zapalny, tym większe ryzyko wystąpienia innych chorób płuc, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie zapalenia oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli – przyczyny
Spis treści:
Choroba może mieć wiele przyczyn w zależności od rodzaju. Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej jest spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Choroba pojawia się nagle, a jej objawy zaostrzają się z dnia na dzień. Najczęściej dotyka osób, które cierpią na grypę, anginę lub podobne choroby wywołane bakteriami lub wirusami. Stan zapalny z czasem rozprzestrzenia się na oskrzela, a nie leczony może także spowodować zapalenie płuc.
Ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli jest większe u osób, które:
- palą papierosy lub są biernymi palaczami
- cierpią na częste zapalenie migdałków
- zmagają się z przewlekłymi chorobami płuc
- mają osłabiony układ odpornościowy
- cierpią na alergię
- z wrodzoną wadą płuc
Drugą odmianą choroby jest przewlekłe zapalenie oskrzeli, które często powraca. Objawy najczęściej utrzymują się u chorych przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Ten rodzaj zapalenia jest niebezpieczny, ponieważ długotrwały stan zapalny prowadzi do nieodwracalnych zmian w oskrzelach i płucach. Upośledzona praca tych organów powoduje z czasem niedotlenienie organizmu, które jest niebezpieczne dla zdrowia i dla życia, ponieważ może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.
Zapalenie oskrzeli – objawy
Objawy zapalenia oskrzeli zależą od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium nie wdają się we znaki, ale wraz z rozwojem stanu zapalnego u chorych objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe.
Ostre zapalenie oskrzeli – objawy
- wyraźne świsty i charczenie podczas oddychania
- podwyższona temperatura, która z czasem może sięgać 40 stopni Celsjusza
- bóle kości i stawów
- suchy kaszel i problemy z odksztuszaniem plwociny
- znaczne osłabienie organizmu
- brak apetytu
- duszność, która nasila się podczas wysiłku fizycznego
Przewlekłe zapalenie oskrzeli – objawy
Ten rodzaj zapalenia oskrzeli najczęściej objawia się uciążliwym kaszlem, który nasila się wskutek działania ostrego powietrza i nad ranem. Dotyka palaczy, a także osób, które długotrwale przebywają w dymie papierosowym, tzw. ,,bierni palacze”. Ten typ schorzenia jest często bagatelizowany, ponieważ nie powoduje gorączki przez dłuższy czas. Pozostałe objawy są takie same, jak w przypadku ostrego zapalenia.
Zapalenie oskrzeli – leczenie
Zapalenie oskrzeli leczone jest odpowiednio do rodzaju. Ostre zapalenie najczęściej leczone jest za pomocą antybiotyków, jeśli jego przyczyną są bakterie. W przypadku wirusowego zapalenia leczenie antybiotykami nie jest wskazane. Chorzy najczęściej przyjmują leki obniżające temperaturę lub piją syropy ułatwiające odkrztuszanie plwociny.
Dobrze sprawdza się również oklepywanie pleców na wysokości oskrzeli, które ułatwia wydalanie flegmy zalegającej na oskrzelach. Należy pamiętać, że stan zapalny oskrzeli musi zostać wyleczony do końca, inaczej może nawracać i prowadzić w przyszłości do powikłań w postaci chorób płuc.