portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

objawy niewydolności nerek

Niewydolność nerek – przyczyny, objawy i leczenie

Niewydolność nerek to stan, w którym dochodzi do upośledzonej pracy tych narządów, przez co chory ma problemy z oddawaniem moczu. Wskutek czego dochodzi do nagromadzenia wody w organizmie. Zalegający mocz powoduje namnażanie się bakterii, które mogą infekować cały organizm i prowadzić do powstania stanu zapalnego. U niektórych pacjentów mogą stanowić zagrożenie życia. Jak rozpoznać objawy niewydolności nerek oraz jak przebiega leczenie tej przypadłości?

Niewydolność nerek – przyczyny

Niewydolność nerek może mieć wiele przyczyn i na początku przypadłość może rozwijać się bez odczuwalnych objawów, ale choroba najczęściej dotyka osób, które cierpią na inne przewlekłe choroby:

Cukrzyca – nieleczona lub zbyt późno leczona prowadzi z czasem do uszkodzenia nerek i tym samym upośledza ich pracę.

Kamienie nerkowe – utrudniają oddawanie moczu, przez co często dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego, którzy uszkadza nerki.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – długotrwały stan zapalny może być przyczyną uszkodzenia nerek

Torbiele nerkowe – u niektórych pacjentów uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie nerek i z czasem prowadzą do ich uszkodzenia.

Wrodzone wady nerek – często wykrywane są dopiero, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z zapaleniem nerek.

To najczęściej występujące przyczyny niewydolności nerek. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnej infekcji tych narządów, lecz jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, aby podjąć leczenie. Im dłużej występujący stan zapalny, tym większe ryzyko powikłań.

Niewydolność nerek – objawy

U pacjentów, których stwierdzono niewydolność nerek, najczęściej występują takie objawy jak:

  • częste wizyty w toalecie i problemy z oddawaniem moczu
  • przewlekłe uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza i ból w dolnej części brzucha
  • przewlekłe nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet
  • zaburzenia pracy serca w wyniku nagromadzenia dużej ilości wody w organizmie, która obciąża serce
  • słaba kondycja fizyczna
  • częste krwotoki z nosa, które mogą występować nawet samoistnie
  • obrzęki stawów i kończyn dolnych
  • obrzęk twarzy w zaawansowanym stadium niewydolności
  • ból nerek nasilający się po wypiciu płynów
  • przewlekły ból i zawroty głowy wskutek podwyższonego ciśnienia tętniczego
  • w zaawansowanym stadium może pojawić się także krew w moczu

Jeśli pojawią się pierwsze objawy niewydolności nerek, to jak najszybciej należy udać się do lekarza. Nieleczona przypadłość może prowadzić także do uszkodzenia serca, które zostaje mocno obciążone w wyniku wstrzymania wody w organizmie. Ponadto, schorzenie może stanowić zagrożenie dla życia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym lub chorobami serca.

Niewydolność nerek – leczenie

Leczenie niewydolności nerek zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz uszkodzeń tych narządów. Dlatego rozróżniamy 3 rodzaje leczenia.

Leczenie bezzabiegowe

Najczęściej przeprowadzane jest u pacjentów, u których nie występują uszkodzenia mechaniczne, a przypadłość znajduje się w początkowym stadium. Lekarz najczęściej zaleca ograniczenie soli i białka w diecie, ponieważ sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, a nadmiar białka obciąża nerki. Leczenie bezzabiegowe stosowane jest u osób, u których słaba wydolność nerek wystąpiła wskutek przebytych chorób  o charakterze bakteryjnym, np. zakażenie układu moczowego. Jeśli sama zamiana nawyków żywieniowych nie wystarczy to stosowane jest leczenie farmakologiczne.

Farmakologiczne leczenie niewydolności nerek

Ten rodzaj leczenia polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków moczopędnych w celu odciążenia organizmu z nadmiaru wody. Jeśli niewydolność spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym to podawane są antybiotyki, które zwalczają bakterie. U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym podaje się również leki na nadciśnienie, aby nie doszło do udaru mózgu

Operacyjne metody leczenia niewydolności nerek

Ten rodzaj leczenia stosowany jest u pacjentów z zaawansowanym stadium niewydolności nerek. Jeśli choroba spowodowała całkowite uszkodzenie nerek, to pacjent poddawany jest tzw. dializoterapii, aby zapobiec zakażeniu całego organizmu i śmierci. Niestety w tak zaawansowanym stadium uszkodzenia nerki, niezbędny jest jej przeszczep. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby nerek, należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do ich uszkodzenia.

Podobne artykuły