portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

prezerwatywa damska

Prezerwatywy dla kobiet – dlatego warto je stosować?

Prezerwatywy dla kobiet stają się coraz bardziej popularną formą antykoncepcji mechanicznej, która stanowi alternatywę dla hormonalnej. Ogólnie prezerwatywa kojarzy się z męskim zabezpieczeniem, ale od dawna wymyślono ją również dla kobiet, które chcą kontrolować płodność i jednocześnie czerpać pełną przyjemność z seksu. Dlatego warto rozważyć tę opcję zabezpieczeń podczas łóżkowych zabaw.

Prezerwatywy dla kobiet – czym właściwie są?

Prezerwatywy dla kobiet mają postać pochewki z dwoma zakończeniami w formie pierścieni: zamkniętym i otwartym. Delikatnie wypełniają pochwę i tym samym zabezpieczają ją przed kontaktem z penisem, co pozwala czerpać pełną przyjemność ze stosunku bez obawy o zajście w ciążę. Prezerwatywę dla kobiet można wykorzystać jednorazowo i nie trzeba koniecznie wyciągać jej z pochwy tuż po wytrysku partnera lub ejakulacji.

Wiele przesądnych par dodatkowo używa męskiej prezerwatywy, ale to może spowodować pęknięcie obu zabezpieczeń, z uwagi na duże tarcie, które występuje między ,,gumkami”. Dlatego należy wcześniej ustalić, które z partnerów ma się zabezpieczyć przed stosunkiem.

Prezerwatywy dla kobiet – jak prawidłowo je zakładać?

Aby prezerwatywy stanowiły skuteczną ochronę dla kobiet, to muszą być odpowiednio zakładane. Przede wszystkim należy to robić przed stosunkiem. Na początku umieszczenie prezerwatywy w pochwie może wydawać się trudne, ale przez zastosowanie kilku praktycznych wskazówek można to zrobić sprawnie. W tym celu  kobieta powinna położyć się na plecach i delikatnie zgiąć kolana i rozłożyć nogi.

Kolejnym krokiem jest delikatne uchwycenie pierścienia zamkniętego, który znajduje się na końcu prezerwatywy i wsunięcie go głęboko do pochwy. Po włożeniu, na zewnątrz pochwy powinno znajdować się ok. 2 cm prezerwatywy w pierścieniem otwartym. Jeśli natomiast cała prezerwatywa chowa się w pochwie, warto sprawdzić, czy nie jest skręcona, bo to może spowodować jej uszkodzenie i w efekcie ciążę.

W trakcie wsuwania penisa do pochwy, należy delikatnie przytrzymać prezerwatywę za pierścień otwarty, aby nie zsunęła się. Po zakończonym stosunku warto wyciągnąć zużytą prezerwatywę. W tym celu trzeba delikatnie, lecz stanowczo zacisnąć jej wystający początek i delikatnie wysunąć z pochwy. Ważne, aby nie dopuścić do wypłynięcia spermy, bo to mogłoby sprawić przykrą niespodziankę lub koniecznie byłoby sięgnięcie po tabletkę antykoncepcyjną typu ,,dzień po”.

Prezerwatywy dla kobiet – skuteczność

Prezerwatywy dla kobiet cieszą się dużą skutecznością, bo aż 95%. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas ich zakładania, aby nie doszło do uszkodzenia. Warto dodać, że damska prezerwatywa nie tylko zapobiega zajściu w ciążę, lecz także chroni kobietę przed chorobami pochwy przenoszonymi drogą płciową, a także zabezpiecza srom, który w przypadku męskiej prezerwatywy jest narażony na wirusa opryszczki.

Prezerwatywy dla kobiet – zalety

Prezerwatywy dla kobiet mają kilka zalet, które warto wziąć pod uwagę przed sięgnięciem po chemiczne metody antykoncepcji. Do najważniejszych należą:

  • ochrona przed ciążą i chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową
  • alergia praktycznie nie występuje z uwagi na ekologiczny materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa
  • pełne bezpieczeństwo podczas stosunku
  • możliwość umieszczenia prezerwatywy w pochwie, nawet do kilku godzin przed stosunkiem dopochwowym

Prezerwatywy dla kobiet stanowią znakomitą alternatywę dla męskich, chociaż niekoniecznie są dostępne w każdej aptece. Jeśli partner nie lubi sam zakładać ,,gumki” to ten rodzaj zabezpieczenia jest odpowiednią metodą. Dlatego warto rozważyć ich stosowanie zamiast męskiego odpowiednika.

Podobne artykuły