portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

hiperamonemia

Hiperamonemia – przyczyny, objawy i leczenie

Hiperamonemia, czyli podwyższony poziom amoniaku we krwi ze względu na objawy często kojarzona jest z chorobą psychiczną. Towarzyszy jest pobudzenie nerwowe przeplatane z ospałością, a także dezorientacja. Niektórzy pacjenci bywają również agresywni, a nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci chorego. Jakie są przyczyny hiperamonemii? Jakie jeszcze objawy jej towarzyszą i jakie są obecne metody leczenia tej przypadłości?

Hiperamonemia – przyczyny

Hiperamonemia to podwyższone stężenie amoniaku we krwi, które powinno wynosić 27-102 μg/dl (16-60 μmol/l u mężczyzn we krwi, a u kobiet 19-87 μg/dl (11-51 μmol/l. Podwyższone stężenie amoniaku jest skutkiem zaburzeń jego metabolizowania, przez co jest gromadzony w organizmie. Amoniak powstaje w jelitach, z których jest transportowany do wątroby, a potem przetwarzany na mocznik i glutaminę. W zdrowym organizmie nadmiar zostaje wydalany przez nerki, natomiast w przypadku zaburzeń dochodzi do jego magazynowania.

Rozróżniamy dwa typy hiperamonemii: pierwotną i wtórną. Przyczyną pierwotnej jest zaburzenie genetyczne, które powoduje niedobór enzymów potrzebnych to metabolizmu amoniaku w mocznik. To z kolei powoduje, że substancja ta nie zostaje wydalana z organizmu, przez co dochodzi do jej kumulacji. Przyczyną hiperamonemii wtórnej jest upośledzona praca wątroby, która bierze udział w przemianie amoniaku w mocznik.

Hiperamonemia często towarzyszy osobom z marskością lub zapaleniem wątroby. Kolejną przyczyną występowania schorzenia mogą być choroby nerek, które nie wydalają amoniaku z moczem lub przyjmowanie leków z  kwasem walproinowym. W rzadszych przypadkach schorzenie dotyka palaczy papierosów, sportowców, którzy przeciążają mięśnie i alkoholików. Warto wiedzieć, że krwawienie z przewodu pokarmowego również zwiększa ryzyko wystąpienia schorzenia.

hiperamonemia objawy

 Hiperamonemia – leczenie

 Hiperamonemia to skutek zaburzeń metabolicznych amoniaku, który magazynuje się we krwi i mózgu. Z czasem dochodzi do uszkodzenia tego organu, a chory odczuwa szereg uciążliwych dolegliwości:

  • napady dezorientacji
  • drgawki
  • bóle i zwroty głowy
  • senność przeplatana z napadami agresji
  • śpiączka, który może pojawić się w zaawansowanym stadium

Nieleczona hiperamonemia może spowodować zgon chorego. Dlatego kluczową rolę odgrywają bliscy chorego, którzy powinni jak najszybciej doprowadzić go do lekarza.

 Hiperamonemia – leczenie

Leczenie hiperamonemii polega na przyjmowaniu leków, które wydalają nadmiar amoniaku z organizmu. Chory w tym celu powinien również pić odpowiednie ilości wody, aby usprawniać pracę nerek. W niektórych przypadkach podczas leczenia, pacjenci przyjmują dożylnie glukozę i lipidy. Zdarza się również, że konieczne jest wykonywanie hemodializy, podczas której krew zostaje oczyszczona z toksyn. U agresywnych pacjentów podawane są również leki uspokajające. Jeżeli dojdzie do wystąpienia zaburzeń psychicznych, to kluczową rolę w terapii odgrywają bliscy chorego.

Często w zaawansowanym stadium schorzenia, chory nie jest świadomy swojej sytuacji, dlatego wymaga opieki osób trzecich. W przypadku agresywnego zachowania lub amoku, należy wezwać karetkę pogotowia i poinformować lekarzy, że przyczyną może być hiperamonemia.

Cierpisz na nadmiar potu? Sprawdź, jak wyleczyć przypadłość>>

Podobne artykuły