portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Choroby serca, rak i cukrzyca to wciąż najwięksi zabójcy! Raport WHO

Aż siedem chorób niezakaźnych spowodowało prawie połowę zgonów w 2019 roku. Odpowiedzialny jest za to niezdrowy tryb życia i środowisko, w którym żyjemy.

Światowa Organizacja Zdrowia – WHO opublikowała szacunki zdrowia z roku 2019. Z danych wynika, że choroby niezakaźne stanowią obecnie 7 z 10 najważniejszych przyczyn zgonów na świecie. To wzrost z 4 z 10 głównych przyczyn w roku 2000. Podane statystyki obejmują cały okres od 200 roku do 2019 włącznie.

Wyniki z ostatnich dwóch dekad pokazują tendencję w zakresie śmiertelności i zachorowalności, które są spowodowane chorobami i wszelkimi urazami. Podany raport podkreśla potrzebę skupienia szczególnej uwagi na zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia, raka, cukrzycy i przewlekłych chorób układu oddechowego.

Choroby serca wciąż pozostają zabójcą numer 1

Choroby serca niezmiennie od 20 lat, są najczęstszą przyczyną zgonów. Cukrzyca i demencja znajdują się zaraz po nich – w pierwszej dziesiątce. Choroby serca stanowią obecnie 16 % wszystkich zgonów na świecie. Liczba zgonów na choroby serca, od 2000 roku wzrosła o prawie 2 miliony i w roku 2019 wynosiła ponad 9 milionów!

Choroba Alzheimera i wszelkie formy demencji znajdują się w pierwszej dziesiątce głównych przyczyn zgonów na świecie. Najwięcej przypadków pochodzi z obu Ameryk i Europy. Nawet 65% zgonów z powodu demencji i Alzheimera to kobiety. Wzrosła liczba zgonów wśród mężczyzn na cukrzycę – o 70% na przestrzeni obu dekad. We wschodniej części Morza Śródziemnego, liczba zgonów spowodowanych cukrzycą wzrosła ponad dwukrotnie i stanowi największy procentowy wzrost we wszystkich regionach WHO.

Czas na poważne zmiany

Raport WHO przedstawia druzgocące straty w ludzkim życiu, którym prawdopodobnie dało się zapobiec. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o poważne podejście do zapobiegania śmierci na masową skalę. Namawia rządy do lepszego przygotowania świata na przyszłe pandemie, poprzez inwestycje w służbę zdrowia i promowanie zdrowego trybu życia.

WHO apeluje o zajęcie się największymi czynnikami ryzyka, jakimi jest alkohol, tytoń, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i zanieczyszczenie powietrza.

Podobne artykuły