portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

trądzik różowaty przyczyny

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik różowaty to choroba skóry, która przybiera postać rozległego rumienia i krostek umiejscowionych w różnych częściach ciała. Przypadłość dotyka zarówno osoby w wieku dojrzewania, jak i dorosłych. Jest bardzo uciążliwa z uwagi na szpecący wygląd skóry i dokuczliwe objawy. Pomimo, że choroba nie stanowi zagrożenia dla życia to może pozostawiać blizny, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie dopuścić do jej rozwoju. Jak wcześnie rozpoznać objawy trądziku różowatego i jak przebiega jego leczenie?

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty może mieć wiele przyczyn i najczęściej dotyka młode osoby w wieku dojrzewania lub kobiety w okresie menopauzy, z uwagi na zaburzenia zachodzące w układzie hormonalnym. Warto dodać, że na trądzik w wieku dojrzałym cierpią kobiety, które w młodości również go doświadczyły. Powstawaniu trądziku sprzyjają również leki steroidowe, alkohol, ostre przyprawy i napoje sztucznie barwione.

Przyczyną przypadłości u wielu osób jest także niezdrowa dieta, w której brakuje witamin i minerałów takich jak:  A, C, E, cynk, selen,  które wpływają na mocną budowę naczynek krwionośnych. Warto dodać, że osoby, które przechodziły przez trądzik różowaty, powinny unikać nadmiernego słońca i solarium, ponieważ schorzenie może powrócić i trudniej będzie je wyleczyć.

Trądzik różowaty – objawy

Trądzik różowaty dzieli się na kilka faz, dlatego każda z nich ma nieco inne objawy.  W przypadku zauważenia pierwszych symptomów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie dopuścić do rozwoju schorzenia i uniknąć przykrych skutków w postaci blizn po krostkach.

Pierwsza faza – ma postać rumienia, która najczęściej pojawia się na policzkach, dekolcie lub szyi pod wpływem wysokiej temperatury, wzrostu ciśnienia lub alkoholu. Po zaprzestaniu działania czynników aktywujących, rumień najczęściej zanika. Ta postać trądziku różowatego ma charakter przemijający.

Druga faza – to faza, w której rumień przemienia się w delikatnie rozszerzone naczynka krwionośne, które po zaprzestaniu działania czynników aktywujących są prawie niewidoczne. Jednak w fazie podrażnienia, ta postać trądziku jest o wiele bardziej wyrazista niż w fazie pierwszej.

Trzecia faza – to już zaawansowana faza rozwoju trądziku, która objawia się widocznymi krostkami i grudkami na skórze twarzy, dekoltu i szyi. Krostki mogą rozprzestrzenić się także na plecy i pozostałe części ciała, a w przypadku twarzy stan zapalny skóry może także spowodować zapalenie spojówek.

Trądzik różowaty – odmiany

Rhinophyma  to jedna z odmian trądziku różowatego, która najczęściej obejmuje okolice nosa. Skóra w tym miejscu staje się twardsza, nabrzmiała i często wydobywa się z niej śluz. Przypadłość sprawia, że nos wygląda nieestetycznie, ponieważ występują niesymetryczne zgrubienia. Najczęściej na tę odmianę trądziku różowatego cierpią kobiety lub dziewczęta w wieku dojrzewania.

Postać oczna  – wywołuje zapalenie spojówek, pieczenie oczu, przewlekłe łzawienie i zaburzenia widzenia. Ta postać schorzenia powinna być leczona jak najwcześniej. W przeciwnym razie stan zapalny może objąć tęczówkę i tym samym prowadzić do trwałych uszkodzeń wzroku. Najczęściej leczenie odbywa się jednocześnie u dermatologa z uwagi na postać skórną oraz okulisty, który zapobiega powikłaniom ocznym.

Lipoid prosówkowy  – ta postać trądziku różowatego występuje w okolicach ust i tym samym sprawia, że wyglądają nieestetycznie. Skóra w tym miejscu jest nabrzmiała i często wydobywa się z niej wydzielina.

Postać ziarniniakowa  ten rodzaj trądziku występuje w okolicach oczu, nosa i ust. Najczęściej przybiera postać suchych guzków skórnych, które łatwo ulegają skruszeniu. Pomimo tego, że skóra nie staje się zaczerwieniona to przypadłość szpeci jej wygląd.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego zależy od stopnia zaawansowania oraz objawów. Najczęściej lekarz dermatolog ustala rodzaj leczenia indywidualnie i stosuje następujące metody leczenia:

  • kosmetyczne –  obejmuje ultradźwięki, terapię laserową, galwanizację lub  elektrokoagulację
  • miejscowe –  polega smarowaniu miejsc objętych trądzikiem preparatami z antybiotykiem
  • ogólnoustrojowe -polega na przyjmowaniu przez chorego antybiotyku doustnie lub w postaci zastrzyków
  • operacyjne –  stosowane jest u pacjentów, u których choroba jest mocno rozwinięta i pozostałe metody nie przynoszą efektów

Warto jak najszybciej podjąć leczenie trądziku różowatego, aby schorzenie nie zdążyło się rozwinąć na większe obszary skóry. Im wcześniej rozpoczęta kuracja, tym mniejsze ryzyko pozostałości w postaci blizn na skórze.

Podobne artykuły