portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

odra objawy u dorosłych

Odra – przyczyny, objawy i leczenie

Odra to choroba skóry o charakterze wirusowym. Powstaje w wyniku zarażenia wirusem  Measles virus. Schorzenie dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, które nie były szczepione. To groźna choroba ze względu na duże ryzyko powikłań, które za sobą niesie. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wirus odry bardzo szybko się rozprzestrzenia, a chory może zarazić nawet do 20 osób, z którymi miał styczność. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie odry?

Odra – przyczyny

Odra jest wynikiem zakażenia organizmu wirusem o nazwie  Measles virus. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, np. podczas kichnięcia chorego. Poza tym, wirus może przedostać się do organizmu zdrowej osoby przez kontakt z wydzieliną nosową podczas kataru lub kontakt z moczem, np. podczas dotykania klamek w toalecie publicznej. Wśród dzieci do zarażenia najczęściej dochodzi po dotknięciu zainfekowanych zabawek i przeniesienie wirusa do organizmu wskutek wkładania rąk lub dłubania w nosie.

Choroba najczęściej dotyka dzieci, które jeszcze nie były szczepione. W takim przypadku jest niebezpieczna, ponieważ może powodować wiele różnych  powikłań. Poza tym, osoby z przewlekłymi chorobami układu odpornościowego powinny ściśle stosować się do zaleceń lekarza w przypadku zakażenia wirusem odry. Warto pamiętać, że choroba może powodować śmierć.

Odra – objawy

Objawy odry są praktycznie takie same zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku ich rozpoznania należy przede wszystkim unikać kontaktu z ludźmi, aby nie zarażać. Chore dziecko należy pozostawić w domu, aby nie zarażało rówieśników w szkole lub przedszkolu. Warto pamiętać, że wysypka pojawia się dopiero po 5 dniach od momentu zarażenia wirusem. Do najczęściej występujących objawów odry należą:

  • wysypka, która pojawia się za uszami, potem na szyi, rękach i może objąć całą powierzchnię ciała
  • zatkany nos
  • wysoka gorączka sięgająca nawet do 40 stopni Celsjusza
  • zaczerwienienie oczu i wrażliwość na światło
  • obrzęk twarzy
  • ból głowy
  • kaszel
  • wysypka w jamie ustnej
  • zapalenie spojówek

Szczególnie niebezpieczna jest odra u kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować poronienie lub uszkodzenie płodu. Dlatego w okresie epidemii panie w ciąży powinny unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi, aby minimalizować ryzyko zachorowania.

Odra – leczenie

Leczenie odry skupia się na złagodzeniu objawów, aby chory poczuł ulgę. Niestety, do dziś nie wynaleziono leku, który przyspieszałby zwalczanie wirusa. Dlatego chorzy najczęściej przyjmują leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W przypadku silnego kaszlu u dzieci, stosowane są syropy, które łagodzą kaszel i ułatwiają oddychanie.

Jeśli oczy pieką i łzawią to warto robić układy z rumianku, który działa przeciwzapalnie. Podczas leczenia chory powinien leżeć w łóżku i dużo pić, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Poza tym, częste oddawanie moczu wypłukuje toksyny z organizmu, które powstają wskutek choroby.

Odra – groźne powikłania

Odra jest niebezpieczną chorobą z uwagi na powikłania, które za sobą niesie. Do najczęściej występujących należą:

Wiele osób zastanawia się, czy warto szczepić swoje dzieci przeciwko wirusowi odry. Jeśli dziecko nie otrzyma szczepionki w określonym czasie to jest pewne, że dozna zachorowania w swoim życiu. Im później przechodzona choroba, tym bardziej dokuczliwe objawy. Przed szczepieniem należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ organizm dziecka musi być zdrowy.

Podobne artykuły