Zaćma to choroba oczu, której przyczyną jest zmętnienie soczewki odpowiadającej za prawidłowe przepuszczanie światła do siatkówki. Zmętniała soczewka sprawia, że obraz staje się rozmyty. Istnieją dwie odmiany tego schorzenia: wrodzona i starcza. Jednak nieleczona coraz bardziej zaburza widzenie, a w konsekwencji prowadzi do ślepoty. Dlatego warto udać się do lekarza jak najwcześniej, ponieważ obecnie medycyna oferuje skuteczne metody leczenia oczu. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie zaćmy?
WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia zaćmy:
Zaćma – przyczyny
Spis treści:
Zaćma wrodzona rozwija się już w pierwszych miesiącach dziecka w brzuchu matki. Do najczęściej występujących przyczyn należą geny. Jeśli rodzice lub dziadkowie chorowali na zaćmę to ryzyko wystąpienia u potomstwa pierwszego lub drugiego stopnia wzrasta. Kolejną przyczyną są infekcje wirusowe lub bakteryjne.
Jeśli kobieta w trakcie ciąży przechodziła infekcję, to ryzyko wystąpienia zaćmy u noworodka wzrasta, zwłaszcza jeśli infekcja nie została porządnie wyleczona lub miała charakter przewlekły. Dlatego tak ważne jest w okresie ciąży dbanie o zdrowie matki z uwagi na dobro dziecka, które nosi w sobie. Warto dodać, że zaćma może obejmować jedno lub dwoje oczu, a stopień rozwoju w każdym z nich może się różnić.
Zaćma starcza w większości przypadków rozwija się po 50 roku życia. W wyniku mętnienia soczewki oka chory zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Choroba ma bezbolesny przebieg, dlatego po cichu rozwija się przez wiele lat, przez co wielu pacjentów w początkowej fazie nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaczyna tracić wzrok. Na szczęście medycyna stosuje dziś skuteczne sposoby leczenia zaćmy bez względu na stopień jej rozwoju.
Zaćma starcza – objawy
Zaćma starcza najczęściej rozwija się przez wiele lat i w początkowej fazie obraz zaczyna tracić swą ostrość. Wraz z rozwojem staje się coraz bardziej nieostry, a chory widzi przedmioty jako zniekształcone. Taki stan rzeczy następuje wskutek nieprawidłowego przepuszczania światła przez soczewkę do siatkówki oka. Warto jednak zwrócić uwagę na szybkie męczenie się oczu nawet przy sprzyjających warunkach.
Zaćma starcza – leczenie
Zaćma starcza w początkowej fazie leczona jest za pomocą kropli, które spowalniają mętnienie soczewki oka, co pozwala na zachowanie dobrego wzroku na dłużej. W bardziej zaawansowanym stopniu choroby, gdy doszło do zmętnienia soczewki, przeprowadzane jest leczenie chirurgiczne. Wielu pacjentów obawia się operacji, jednak niepotrzebnie, ponieważ to prosty i szybki zabieg, który przywraca dobry wzrok. Na czym polega?
Najczęściej stosowany jest zabieg fakoemulsyfikacji. Lekarz znieczula oko pacjenta za pomocą kropli, następnie nacina rogówkę i wyciąga przez szczelinę zmętniałą soczewkę. W końcowym etapie pacjentowi wszczepiana jest sztuczna soczewka, która po zrośnięciu sprawuje się tak, jak naturalna. Operacja zaćmy trwa ok. 30 minut i jeśli nie wystąpią komplikacje to pacjent może opuścić szpital w tym samym dniu.
Po operacji należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza, aby nie doszło do powikłań. Pacjenci najczęściej stosują krople z antybiotykiem, które zapobiegają infekcjom bakteryjnym oka. Poza tym, należy unikać przemęczania oka, a także dużego wysiłku fizycznego, który podnosi ciśnienie w gałce ocznej i tym samym mógłby spowodować uszkodzenie.
Zaćma wrodzona – objawy
Zaćma wrodzona jest trudna do wykrycia, ponieważ dziecko nie jest w stanie powiedzieć, że ma problemy ze wzrokiem. Dlatego odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni obserwować rozwój maleństwa i w razie niepokojących objawów powiedzieć o nich lekarzowi. U dzieci zaćma najczęściej objawia się:
- częstym uciskaniem lub masowaniem oczu rączkami
- przysuwaniem przedmiotów niemalże do samych oczu podczas ich oglądania
- problemy z prawidłowym poruszaniem się z uwagi na słaby wzrok i niepewność, którą wywołuje przypadłość
- słaba reakcja dziecka na bodźce, np. na machanie ręką przed twarzą, itd.
Zaćmę wrodzoną może także wykryć lekarz już po urodzeniu dziecka.
Zaćma wrodzona – leczenie
Leczenie zaćmy wrodzonej odbywa się operacyjnie, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zaniku gałki ocznej i trwałej ślepoty. Ze względu na szybką regenerację organizmu zabieg może być przeprowadzany już w pierwszych tygodniach życia dziecka, które szybko odzyskuje wzrok.
Zaćma nie jest groźnym schorzeniem, jeśli leczenie zostanie podjęte w porę. Dlatego w przypadku problemów ze wzrokiem nie warto odkładać wizyty u specjalisty, lecz jak najszybciej należy umówić się na wizytę.