Łupież to przypadłość, która powoduje u wielu osób dyskomfort psychiczny, ponieważ cząsteczki złuszczonego naskórka w szczególności są widoczne na czarnych ubraniach. Jednak to nie wszystkie negatywne skutki tej dolegliwości, ponieważ nie tylko wpływa na walory estetyczne, lecz także jest chorobą skóry głowy, którą należy leczyć. Jakie są przyczyny powstawania łupieżu? Jak przebiega jego leczenie i jak się go skutecznie pozbyć?
Łupież – przyczyny powstawania
Spis treści:
Łupież objawia się złuszczaniem naskórka na powierzchni skóry głowy z włosami. Towarzyszy temu swędzenie, a białe, złuszczone płatki skóry w szczególności są widoczne na kołnierzyku i ramionach. Z pozoru przypadłość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia fizycznego, ale nieleczona może wpędzić w kompleksy i psuje dobre samopoczucie. W lżejszych przypadkach osobom zmagającym się z łupieżem pomagają szampony zawierające w składzie m.in. cynk i selen. Jednak u niektórych pacjentów niezbędna jest pomoc specjalisty.
Jak powstaje łupież?
Na skórze głowy u każdego człowieka znajdują się drożdżopodobne grzyby, które na ogół nie wyrządzają szkód. Problem łupieżu powstaje wtedy, gdy zaczynają się rozmnażać, przez co dochodzi do zaburzenia ekosystemu skóry głowy. Warunkami sprzyjającemu rozmnażaniu są: niska odporność organizmu, niedobór selenu i cynku lub łojotok.
Dokładne przyczyny powstawania łupieżu mogą być różne i najczęściej należą do nich:
Zbyt rzadkie mycie włosów – powoduje, że na skórze głowy gromadzi się dużo łoju i martwych komórek skóry. W ten sposób dochodzi do powstania łupieżu, który objawia się tłustymi częściami naskórka.
Przesuszona skóra głowy – powstaje, gdy zbyt często suszymy włosy ciepłym strumieniem powietrza oraz przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Dochodzi wtedy do złuszczenia naskórka, który przybiera postać łupieżu o drobnych cząsteczkach. Wiele osób popełnia błąd, ponieważ chcąc pozbyć się przypadłości, zbyt często myje i suszy włosy, co dodatkowo zaostrza objawy.
Zobacz także: Jakie są przyczyny wypadania włosów? Co na nadmierne wypadanie włosów?
Łuszczyca – to choroba skóry, która objawia się łuszczeniem naskórka na łokciach, kolanach, tułowiu, szyi i twarzy. Nieleczona z czasem może objąć także skórę głowy na powierzchni z włosami.
Uczulenie na niektóre składniki – łupież u niektórych osób powstaje wskutek używania kosmetyków z alergenem. Może to być szampon, odżywka do włosów, żel lub balsam. W takim przypadku po nałożeniu kosmetyku skóra głowy zaczyna swędzieć i ulega złuszczeniu.
Łojotokowe zapalenie skóry – może obejmować skórę głowy i nieleczone może rozprzestrzenić się na szyję, twarz, a nawet tułów. Ta postać łupieżu objawia się dużymi i tłustymi płatami złuszczonego naskórka.
Zaburzenia hormonalne – u niektórych osób do złuszczenia naskórka dochodzi wskutek niewłaściwej pracy układu hormonalnego. W takim przypadku włosy stają się łamliwe, a także mogą łatwo wypadać.
Rodzaje łupieżu
Istnieją dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Łupież suchy jest najczęściej występującą dolegliwością. Cierpią na niego osoby, których skóra ma skłonności do łojotoku. Może powstawać wskutek przesuszenia skóry głowy lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Ma postać drobnych, białych cząsteczek naskórka. Łupież tłusty w przeciwieństwie do suchego jest poważniejszą dolegliwością, ponieważ najczęściej wymaga leczenia przez specjalistę. Objawia się tłustymi fragmentami naskórka o białej lub żółtawej barwie i nieleczony może spowodować łojotokowe zapalenie skóry, które jest o wiele trudniejsze do wyleczenia.
Jak pozbyć się łupieżu?
Istnieją różne sposoby na pozbycie się łupieżu, w zależności od przyczyny jego powstawania. Wyprobuj poniższe metody, żeby przekonać się, która okaże się najskuteczniejsza. W tym celu:
- Dobierz szampon przeciwłupieżowy odpowiedni do skóry głowy – może okazać się, że musisz przetestować kilka szamponów, zanim trafisz na właściwy. Dlatego, zamiast kupować szampony w opakowaniu, możesz poprosić o darmowe próbki w aptece lub sklepach z kosmetykami.
- Zadbaj o odpowiednie składniki w diecie – w szczególności w Twojej diecie powinny znaleźć się: witamina A, E i z grupy B oraz, selen, fosfor, żelazo i cynk. Znajdziesz je w mleku i produktach mlecznych, rybach, olejach roślinnych, brokułach, marchwi, płatkach owsianych i produktach zbożowych, bananach, orzechach, pestkach słonecznika i owocach cytrusowych. Jeżeli Twoja dieta jest uboga w naturalne produkty spożywcze, to uzupełnij ją suplementami diety.
- Masaże głowy – poprawiają ukrwienie skóry głowy, przez co staje się bardziej elastyczna i odżywiona, dzięki czemu skłonność do powstawania łupieżu obniża się. Możesz robić masaż dłońmi lub zaopatrzyć się w specjalny masażer dostępny w aptekach lub sklepach z kosmetykami.
- Leczenie farmakologiczne – najczęściej wymagane jest w przypadku łupieżu tłustego. Pacjenci najczęściej przyjmują środki przeciwgrzybicze. Poza tym, w kuracji stosowane są także środki uzupełniające w postaci maści lub szamponów z zawartością m.in. kwasu salicylowego.
Zobacz także: Sucha i zwiotczała skóra? Zapomnij o niej!
Łupież suchy nie jest z pozoru niebezpieczną przypadłością, ale nieleczony zaburza estetyczny wygląd skóry, co może prowadzić do złego samopoczucia i kompleksów, zwłaszcza u kobiet. Natomiast tłusta odmiana łupieżu wymaga leczenia farmakologicznego, ponieważ poza szpecącym wyglądem cery, może doprowadzić do powstania łojotokowego zapalenia skóry.