portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

reumatyzm objawy

Reumatyzm – przyczyny, objawy i leczenie

Reumatyzm to schorzenie, które powoduje powstawanie zwyrodnienia stawów, co ogranicza sprawność ruchową, a z czasem może prowadzić do problemów z poruszaniem się lub kalectwa. W zdecydowanej większości przypadków chorobę stwierdza się u osób po 65 roku życia, a rzadziej u młodszych. Na chwilę obecną, medycyna nie znalazła jeszcze rozwiązania, które całkowicie uleczałoby przypadłość, ale dzięki odpowiednim metodom możliwe jest zahamowanie jej rozwoju. Jak rozpoznać pierwsze objawy reumatyzmu oraz jak przebiega jego leczenie?

Reumatyzm – przyczyny

Przyczyny reumatyzmu mogą być różne, ponieważ to zespół schorzeń, które powodują zwyrodnienia stawów, objawiające się bólem i obrzękiem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ z wiekiem organizm produkuje coraz mniej tkanki łącznej, przez co kości stawu zaczynają o siebie ocierać, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.

W ten sposób dochodzi do otarć zwanych zwyrodnieniami w wyniku których, pojawia się silny ból, a sprawność ruchowa zostaje mocno ograniczona. Zwyrodnienia te w zależności do stopnia zaawansowania są widoczne gołym okiem. Reumatyzmem można określić takie schorzenia jak:  reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa i choroba zwyrodnieniowa stawów.

To jednak nie wszystko, ponieważ zwyrodnienia stawów mogą być wynikiem innych chorób, które powodują niszczenie tkanki łącznej.

Reumatyzm – objawy

Reumatyzm może mieć wiele objawów, a ich siła może być różna w zależności od fazy zaawansowania choroby. U pacjentów cierpiących na to schorzenie najczęściej występuje:

  • Ból stawu – w początkowej fazie pojawia się wyłącznie w wyniku przeciążenia, w zaawansowanym stadium występuje samoistnie.
  • Obrzęk stawu – często pojawia się w zaawansowanym stadium nawet po niewielkim wysiłku.
  • Ból kończyn – niektórzy pacjenci skarżą się na ból całych kończyn, w których zwyrodnieniu uległ staw główny, np. kolanowy. Może także pojawić się uczucie drętwienia, które uniemożliwia poruszanie się.
  • Zanik sprawności ruchowej – w wyniku zniekształceń powstałych wskutek zwyrodnienia chory nie może zginać stawu w pełnym zakresie ruchowym. Taki stan, nieleczony z czasem może prowadzić do kalectwa.

Należy pamiętać, że reumatyzm w początkowej fazie zaczyna się dość niewinnie, ponieważ niewielkie obrzęki lub bóle stawów zanikają szybko. Przez to wielu chorych nie zdaje sobie sprawy, że to początki poważnej choroby z układem stawowym. Dlatego warto dbać o stawy i w razie jakichkolwiek problemów należy udać się do lekarza. To pozwoli przekonać się, czy zmiana ma charakter przejściowy powstały w wyniku pojedynczego przeciążenia, czy to początek reumatyzmu.

Reumatyzm – leczenie

Reumatyzm nie jest uleczalny, ale obecnie dostępne metody pozwalają znacznie opóźnić postęp choroby i tym samym zachować sprawność ruchową stawów jak najdłużej. Najczęściej u chorych stosuje się poniższe leki:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – likwidują stan zapalny i tym samym pozwalają na zwiększenie sprawności ruchowej.

Analgetyki – leki z grupy przeciwbólowych najczęściej stosowane jednocześnie z przeciwzapalnymi. Przynoszą choremu szybką ulgę w cierpieniu.

Dodatkowymi metodami leczenia są:

  • Fizjoterapia – zestaw specjalistycznych ćwiczeń, które pozwalają utrzymywać sprawność ruchową stawów.
  • Elektroterapia – poprawia mikrokrążenie i tym samym łagodzi ból zwyrodniałych stawów.
  • Termoterapia – likwiduje napięcie w stawach i stan zapalny, dzięki czemu chory odczuwa szybszą ulgę i może prawidłowo funkcjonować.

Warto wiedzieć, że powstawaniu reumatyzmu sprzyjają długotrwałe stany zapalne stawów w wyniku stłuczeń lub zwichnięcia. Dlatego należy jak najszybciej podejmować odpowiednie kroki, aby w przyszłości uniknąć poważnych problemów  i tym samym cieszyć się sprawnością ruchową do późnej starości.

Podobne artykuły