Lumbago to ból w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, który najczęściej jest wynikiem wykonywanej pracy, podczas której dochodzi do przeciążenia kręgosłupa. Na przypadłość cierpi coraz więcej osób, ponieważ dolegliwości pojawiają się nawet podczas wykonywania codziennych czynności, np. w trakcie sprzątania domu. Wiele osób bagatelizuje ten problem i zażywa środki przeciwbólowe, ale to tylko likwiduje objawy, a nie przyczynę. Jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć lumbago?
Lumbago – przyczyny
Spis treści:
Lumbago to zespół dolegliwości bólowych, na który składają się przebyte urazy mechaniczne kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub stany zapalne kręgów. Także otyłość i osłabienie mięśni grzbietu wskutek siedzącego trybu życia i wadliwej postawy ciała sprzyjają przypadłości. Warto wiedzieć, że mięśnie kręgosłupa osłabiają się podczas niewłaściwej pozycji w trakcie stania, siedzenia, a nawet leżenia. Poza tym, brak aktywności fizycznej i otyłość również negatywnie wpływa na kręgosłup.
Dlatego warto wprowadzić zdrowe nawyki związane z właściwą pozycją podczas siedzenia, aktywnością fizyczną i w razie pojawienia się lumbago udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup. Bólu nie należy traktować jako zła, ponieważ jest sygnałem, że z kręgosłupem dzieje się coś złego.
Lumbago – objawy
Lumbago objawia się bólem o charakterze czasowym lub ciągłym w lędźwiowej części kręgosłupa i często nazywane jest bólem krzyża. Przyczyną może być nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas podnoszenia ciężarów, pracy fizycznej lub nadwagi. Ból najczęściej pojawia się podczas schylania lub przebywania przez dłuższy czas z niezdrowej pozycji.
Może trać od kilku dni do kilku tygodni z okresowymi nasileniami. To jednak nie wszystko, ponieważ zespół lumbago powoduje zesztywnienie mięśni krzyżowych, co ogranicza zakres ruchowy kręgosłupa. Taki stan trwający przez dłuższy czas może doprowadzić do problemów z normalnym poruszaniem się lub siedzeniem. Nieleczona przypadłość może powodować z czasem problemy z czuciem oraz drętwienie kończyn dolnych.
Lumbago – Leczenie
Lumbago leczone jest doraźnie za pomocą leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach pacjenci przyjmują też niesteroidowe leki przeciwzapalnie lub rozkurczające. Kluczową rolę odgrywa fizjoterapia, dlatego pacjent powinien uczęszczać na ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, a jeśli to możliwe to może nauczyć się wykonywać je sam. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują i towarzyszy im zesztywnienie mięśni to stosowana jest laseroterapia lub magnetoterapia.
Osoby cierpiące na Lumbago powinny po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą wprowadzić aktywność fizyczną do swoje życia.
Lumbago – profilaktyka
Objawom lumbago można zapobiegać przez nawyki, które wzmacniają kręgosłup. W tym celu warto prowadzić aktywny tryb życia, np. wykonywać systematyczne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców i kręgosłupa, zwłaszcza w dolnych partiach. Poza tym, podczas podnoszenia ciężarów należy uginać nogi, aby odciążyć kręgosłup. W przypadku przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas, warto co 30 minut wstać i wyprostować kręgosłup. Postawa ciała zawsze powinna być wyprostowana, niezależnie czy stoimy, siedzimy, czy leżymy przed TV na kanapie.
Znakomicie na kręgosłup działają ćwiczenia rozciągające, które pozwalają zachować jego sprawność ruchową i tym samym odciążają krążek międzykręgowy, który zapobiega ocieraniu kręgów o siebie. Warto unikać także, tzw. nagłego zrywania ciała, np. z pozycji siedzącej do stojącej, ponieważ to negatywnie wpływa na elastyczność kręgosłupa i łatwo może dojść do urazu.
To podstawowe zasady, które pozwalają zachować sprawny kręgosłup i zapobiegają wystąpieniu objawów lumbago. Warto natomiast pamiętać, że w razie jakichkolwiek dolegliwości kręgosłupa lub pleców należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby uniknąć powikłań zdrowotnych. Ból może świadczyć o stanie zapalnym, który za każdym razem osłabia kręgosłup.