portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

łysienie u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Łysienie u niektórych mężczyzn zaczyna się już po 25 roku życia. To sprawia, że w ciągu kilku lat na głowie pojawiają się prześwity, a z czasem włosy całkowicie wypadają i powstaje łysina. Najprędzej do wypadania włosów dochodzi w części skroniowej, tzw. zakola i potylicznej. Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn? Czy istnieje skuteczny sposób, aby uratować wypadające włosy?

Pierwsze objawy łysienia, które występują u mężczyzn

W prawidłowo funkcjonującym organizmie włosy wypadają, a na ich miejscu wyrastają nowe. Jeżeli zaczynają wypadać w trakcie czesania lub mycia włosów, może to świadczyć o początkach łysienia. W obecnych czasach wypadanie włosów można zauważyć u mężczyzn w coraz młodszym wieku. Jest to spowodowane wieloma przyczynami, które warto poznać i zniwelować, aby zachować włosy jak najdłużej.

Łysienie androgenowe u mężczyzn – przyczyny

Łysienie u mężczyzn najczęściej zależy od stężenia pochodnej testosteronu, czyli dihydrotestosteronem (DHT), która powstaje pod wpływem enzymu 5α-reduktazy. Enzym ten najmocniej oddziałuje w okolicach czoła i skroni, przez co łysienie u mężczyzn zaczyna się właśnie w tych miejscach. Natomiast DHT powoduje, że organizm z czasem wytwarza coraz cieńsze i krótsze włoski, zamiast długich i grubych. W ostatnim etapie włosy w ogóle nie wyrastają, lecz zastępuje je mały meszek na skórze głowy.

5α-reduktazy najsłabiej działa w okolicach potylicy głowy, przez co włosy w tym miejscu nie wypadają. Dlatego u wielu panów w zaawansowanym stadium, łysina obejmuje górną część głowy, podczas gdy na bokach porastają włosy. Utrata włosów jest zjawiskiem naturalnym i szacuje się, że każdy człowiek traci ok. 100 włosów na dobę, które zostają zastąpione nowymi. Natomiast w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej cebulki osłabiają się, a włosy stają się coraz słabsze, aż w końcu wypadają. W ten sposób powstaje łysina męska, która u niektórych panów powoduje zakompleksienie i utratę pewności siebie.

Zobacz także: 8 produktów, które sprawią, że Twoje włosy staną się lśniące i mocne

Przewlekłe choroby a łysienie mężczyzn

Łysienie u mężczyzn może być skutkiem przewlekłych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy lub Hashimoto, które powodują niewłaściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, przez co mieszki włosowe ulegają osłabieniu, a włosy szybko wypadają kępkami, tworząc tzw. łyse placki na głowie. Stąd też nazwa łysienie plackowate. W przypadku takich objawów warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania tarczycy. Powyższe schorzenia, nieleczone mogą powodować poważne powikłania zdrowotne, np. uszkodzić serce. Kolejnym schorzeniem, które powoduje łysienie u mężczyzn, może być grzybica skóry głowy.

Łysienie u mężczyzn spowodowane lekami

Długotrwałe przyjmowanie leków również może powodować łysienie u mężczyzn. Do takich można zaliczyć: leki przeciwdepresyjne, chemioterapia, antynowotworowe, na reumatyzm, antykoagulanty i przeciwgrzybicze. Najczęściej po zaprzestaniu kuracji, włosy przestają wypadać, a na ich miejscu wyrastają nowe. Jeśli tak się nie stanie, to warto udać się do lekarza, aby wykrył przyczynę łysienia.

Łysienie u mężczyzn spowodowane złą dietą

Racjonalna dieta powinna dostarczać do organizmu składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak niektórych witamin i minerałów w pożywieniu powoduje niedobory. Te z kolei prowadzą do stanów chorobowych i do wypadania włosów. Jakie składniki powinny znaleźć się w posiłkach? Przede wszystkim witaminy A, E, z grupy B, biotyna, cynk, selen i fosfor oraz białka. Warto dodać, że przewlekły i silny stres również może powodować niedobory. Kolejną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn może być nadmierne odchudzanie, podczas którego organizm traci dużo wody oraz substancji i witamin odpowiedzialnych za stan włosów.

Łysienie u mężczyzn spowodowane niewłaściwą pielęgnacją

Wielu mężczyzn tak bardzo dba o swoją czuprynę, że przesadza z myciem i suszeniem. Zbyt silne czesanie, mycie i poddawanie włosów działaniu wysokiej temperatury powoduje osłabienie cebulek, przez co zaczynają wypadać. Dlatego należy zachować rozsądek, aby nie kierować zbyt gorącego strumienia powietrza w trakcie suszenia. Warto też zachować umiar w myciu, suszeniu oraz w nakładaniu różnego rodzaju kosmetyków modelujących.

Zobacz także: Wrażliwe zęby – jak sobie z nimi radzić?

Jakie są posoby na łysienie u mężczyzn?

Pierwszym sposobem na łysienie jest właściwa dieta, która powinna dostarczać składniki odpowiedzialne za budowę włosów. Warto również robić masaże głowy, dzięki czemu poprawia się ukrwienie, a cebulki ulegają wzmocnieniu. Można masować skórę głowy palcami, wykonując okrągłe ruchy lub za pomocą specjalnego masażera. Warto zaopatrzyć się również w odpowiedni szampon, który odżywia włosy od zewnątrz i zwiększa ich elastyczność.

W przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn konieczne jest przyjmowanie leków, które zmniejszają stężenie dihydrotestosteronu. Najczęściej pierwsze efekty pojawiają się po kilku tygodniach stosowania. Niestety terapię tego typu należy stosować cały czas, ponieważ po zaprzestaniu przyjmowania leków włosy ponownie zaczynają wypadać. Kolejnym sposobem na wzmocnienie włosów jest picie naparów z pokrzywy. Nie powinny jednak przesadzać z jej ilością osoby cierpiące na nadkrwistość, ponieważ pokrzywa posiada właściwości krwiotwórcze. Również płukanki z użyciem pokrzywy lub skrzypu polnego wzmacniają włosy od zewnątrz oraz poprawiają stan skóry głowy.

Łysienie u mężczyzn pojawia się w coraz młodszym wieku. Dlatego warto zareagować odpowiednio wcześnie, aby zahamować wypadanie i uchronić się przed łysiną.

Podobne artykuły