portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

kolagen na zmarszczki

Jak kolagen wpływa na Twoje zmarszczki?

Kolagen to naturalne białko, które ma silny wpływ na zmarszczki, ponieważ zapewnia jędrność i elastyczność skóry i chroni ją przed starzeniem. Z upływem lat u kobiet dochodzi do zmniejszonej produkcji kolagenu, co powoduje, że skóra zaczyna się starzeć. U niektórych, drobne zmarszczki pojawiają się już w okolicach 30 roku życia i z czasem pogłębiają się. Sprawdź, co możesz zrobić, aby utrzymać stężenie kolagenu w normie i zachować młodość jak najdłużej.

Czym jest kolagen i jak wpływa na zmarszczki?

Twoja skóra składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zadaniem naskórka jest ochrona skóry właściwej przed utratą wody, co wpływa na jędrność. Skóra właściwa znajdująca się pod naskórkiem zawiera nerwy, naczynka krwionośne, mieszki włosowe i kolagen. Czym dokładnie jest kolagen?

Zobacz także: 11 mitów na temat powstawania zmarszczek

Można powiedzieć, że to bariera ochronna skóry składająca się z włókien, która zabezpiecza strukturę komórek i naczyń przed deformacją. Chroni ją, a także zapewnia jędrność i elastyczność. Jednak z wiekiem warstwa ochronna, którą tworzą włókna kolagenowe, zostaje osłabiona. Za każdym razem, gdy się uśmiechasz lub marszczysz czoło, struktura skóry ulega osłabieniu, czego skutkiem są zmarszczki, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne.

Dlatego zacznij dbać o swoją cerę jak najwcześniej, aby jak najdłużej zachować młodość. W tym celu niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego stężenia kolagenu i do tego celu przyczynia się witamina C.

Witamina C jako ,,wspomagacz” kolagenu.

Kolagen zbudowany jest z 19 aminokwasów, które łączą się w całość podczas procesu syntezy. Do tego celu niezbędna jest witamina C, która usprawnia proces tworzenia kolagenu. Jeśli stężenie witaminy C w organizmie jest niskie to proces regeneracji i tworzenia włókien kolagenowych zostaje zaburzony, co powoduje szybkie powstawanie zmarszczek. Poza tym, pojawia się suchość skóry i podatność na zadrapania, co można zauważyć u wielu kobiet z niskim stężeniem kolagenu.

Witamina C poza wspomaganiem produkcji kolagenu jest silnym antyutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Dlatego, jeśli chcesz w pełni zadbać o swoją cerę, to zadbaj o odpowiednią ilość witaminy C w diecie lub stosuj suplementację. Znajdziesz ją m.in. w: papryce żółtej i czerwonej, natce pietruszki, jarmużu, kiwi, cytrynie, pomarańczy, pomidorach, szpinaku, ziemniakach, mandarynkach, truskawkach, czarnej porzeczce, brukseli, itd.

Zobacz także: 7 produktów, które uzupełnią kolagen w Twojej skórze

Skóra każdej kobiety codziennie narażona jest na utratę kolagenu wskutek czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, solarium, klimatyzacja, centralne ogrzewanie i zanieczyszczenia powietrza). Dlatego wiele z nich uzupełnia poziom kolagenu za pomocą suplementów lub innych metod.

Jeśli Twoja dieta jest uboga w witaminę C i inne składniki, to rozważ możliwość suplementacji doustnej. Odpowiednie stężenie witamin i minerałów zapewnia nie tylko zdrową i jędrną cerę, lecz również wpływa na zdrowie. Pamiętaj, że wpływ kalogenu na zmarszczki jest nieoceniony.

Podobne artykuły