kolagen na zmarszczki

Jak kolagen wpływa na Twoje zmarszczki?

Kolagen to naturalne białko, które ma silny wpływ na zmarszczki, ponieważ zapewnia jędrność i elastyczność skóry i chroni ją przed starzeniem. Z upływem lat u kobiet dochodzi do zmniejszonej produkcji kolagenu, co powoduje, że skóra zaczyna się starzeć. U niektórych, drobne zmarszczki pojawiają się już w okolicach 30 roku życia i z czasem pogłębiają się. Sprawdź, co możesz zrobić, aby utrzymać stężenie kolagenu w normie i zachować młodość jak najdłużej.

Czym jest kolagen i jak wpływa na zmarszczki?

Twoja skóra składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zadaniem naskórka jest ochrona skóry właściwej przed utratą wody, co wpływa na jędrność. Skóra właściwa znajdująca się pod naskórkiem zawiera nerwy, naczynka krwionośne, mieszki włosowe i kolagen. Czym dokładnie jest kolagen?

Można powiedzieć, że to bariera ochronna skóry składająca się z włókien, która zabezpiecza strukturę komórek i naczyń przed deformacją. Chroni ją, a także zapewnia jędrność i elastyczność. Jednak z wiekiem warstwa ochronna, którą tworzą włókna kolagenowe, zostaje osłabiona. Za każdym razem, gdy się uśmiechasz lub marszczysz czoło, struktura skóry ulega osłabieniu, czego skutkiem są zmarszczki, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne.

Dlatego zacznij dbać o swoją cerę jak najwcześniej, aby jak najdłużej zachować młodość. W tym celu niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego stężenia kolagenu i do tego celu przyczynia się witamina C.

Witamina C jako ,,wspomagacz” kolagenu.

Kolagen zbudowany jest z 19 aminokwasów, które łączą się w całość podczas procesu syntezy. Do tego celu niezbędna jest witamina C, która usprawnia proces tworzenia kolagenu. Jeśli stężenie witaminy C w organizmie jest niskie to proces regeneracji i tworzenia włókien kolagenowych zostaje zaburzony, co powoduje szybkie powstawanie zmarszczek. Poza tym, pojawia się suchość skóry i podatność na zadrapania, co można zauważyć u wielu kobiet z niskim stężeniem kolagenu.

Witamina C poza wspomaganiem produkcji kolagenu jest silnym antyutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Dlatego, jeśli chcesz w pełni zadbać o swoją cerę, to zadbaj o odpowiednią ilość witaminy C w diecie lub stosuj suplementację. Znajdziesz ją m.in. w: papryce żółtej i czerwonej, natce pietruszki, jarmużu, kiwi, cytrynie, pomarańczy, pomidorach, szpinaku, ziemniakach, mandarynkach, truskawkach, czarnej porzeczce, brukseli, itd.

Skóra każdej kobiety codziennie narażona jest na utratę kolagenu wskutek czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, solarium, klimatyzacja, centralne ogrzewanie i zanieczyszczenia powietrza). Dlatego wiele z nich uzupełnia poziom kolagenu za pomocą suplementów lub innych metod.

Jeśli Twoja dieta jest uboga w witaminę C i inne składniki, to rozważ możliwość suplementacji doustnej. Odpowiednie stężenie witamin i minerałów zapewnia nie tylko zdrową i jędrną cerę, lecz również wpływa na zdrowie. Pamiętaj, że wpływ kalogenu na zmarszczki jest nieoceniony.

Podobne artykuły