portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

wazektomia co to

Wazektomia – męska metoda antykoncepcyjna

Wazektomia to mikrochirurgiczna metoda, której celem jest doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Ten rodzaj antykoncepcji jest coraz częściej wybierany przez mężczyzn, ponieważ umożliwia bezpieczne uprawianie seksu bez prezerwatyw i tym samym odczuwanie silniejszych doznań erotycznych. Dzięki niej sperma męska nie zawiera plemników, dlatego oboje partnerów może czuć się bezpiecznie podczas stosunku i być spokojnym o nieplanowaną ciążę.

Warto dodać, że ta metoda nie wymaga stosowania przez kobietę hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które często nie są tolerowane przez organizm, dlatego  w przypadku częstych stosunków seksualnych warto rozważyć ten rodzaj zabezpieczenia.

Wazektomia – na czym dokładnie polega zabieg?

Wazektomia bez skalpela jest najczęściej stosowana i polega na wykonaniu niewielkich nacięć nasieniowodu i założeniu na jego końcach szwów chirurgicznych lub zacisków tytanowych, dzięki czemu sperma nie staje się nasieniem, które powoduje zapłodnienie i niechcianą ciążę. Ta sama procedura przeprowadzana jest na każdym nasieniowodzie, a już po 3 dniach ślady zabiegu znikają.

Wazektomia – dla kogo polecana?

Wazektomia w szczególności polecana jest mężczyznom, którzy mają uczulenie na lateks lub inny materiał, z którego wykonane są prezerwatywy. To samo odnosi się do partnerki seksualnej, która z różnych względów nie może też stosować doustnych środków antykoncepcyjnych. W takim przypadku wazektomia wydaje się najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, która pozwala w pełni czerpać radość z seksu obojgu partnerom.

Wazektomia – zalety

Wazektomia ma wiele zalet i dlatego staje się coraz bardziej popularna. Przede wszystkim mężczyźni stosujący tę formę antykoncepcji żyją dłużej, ponieważ nie wchodzi w reakcję z organizmem. Kolejnym plusem jest wysoki komfort psychiczny podczas stosunku, z uwagi na brak obaw przed niechcianą ciąża. Wazektomia korzystnie wpływa również na zdrowie kobiety, która nie musi stosować chemicznych lub hormonalnych środków antykoncepcyjnych. To największe zalety tego zabiegu, dlatego warto wziąć je pod uwagę, planując antykoncepcję na dłużej.

Wazektomia a jakość stosunku seksualnego

Ten rodzaj zabezpieczenia przed ciążą zapewnia maksymalny komfort obojgu kochankom podczas seksu, ponieważ w przeciwieństwie do prezerwatyw nie może ulec pęknięciu, ani żadnym uszkodzeniom mechanicznym. Poza tym, nie wymaga żadnego wysiłku w zakładaniu lub sprawdzaniu podczas stosunku czy coś się nie zsunęło (prezerwatywa tego wymaga). Dlatego w przypadku częstego uprawiania seksu i jednoczesnego zapewnienia komfortu psychicznego obojgu partnerom, warto udać się do lekarza i wypytać o szczegóły tego zabiegu. Wielu mężczyzn obawia się wazektomii z uwagi na niewielkie nacięcia nasieniowodów, ale w praktyce są one tak małe, że prawie niezauważalne, a po 3 dniach pacjent odzyskuje pełną sprawność seksualną.

Dlatego raz wykonany zabieg pozwala cieszyć się udanym życiem erotycznym na dłużej i nie powoduje skutków ubocznych, jeśli nie wystąpią powikłania podczas zabiegu. Wielu pacjentów twierdzi, że to najskuteczniejsza metoda zapobiegania niechcianej ciąży podczas stosunku. Warto dodać, że w przypadku niektórych kobiet ciąża jest niewskazana, np. ze względów zdrowotnych.

Dlatego wazektomia jest świetnym rozwiązaniem dla ich partnerów, ponieważ pozwala w pełni rozkoszować się seksem i skupiać na swoim partnerze podczas łóżkowych igraszek. Ta metoda antykoncepcji jest zdrowia i trwała, dlatego powinni ją stosować mężczyźni, którzy cenią wysoki komfort podczas seksu, a także zdrowie swoje i swojej partnerki. Warto dodać, że jeszcze kilka lat temu ta metoda zabezpieczeń przed ciążą była niedostępna, więc należy korzystać z osiągnięć medycyny.

Podobne artykuły