Osteoporoza to choroba, która powoduje szybką utratę masy kostnej, co prowadzi z czasem do licznych złamań nawet pod wpływem niewielkiego wysiłku lub uderzenia. Na początku przypadłość nie daje silnych objawów, ale z czasem, gdy struktura kości słabnie, dochodzi do częstych pęknięć i złamań. W końcowym stadium osoba chora nie może samodzielnie funkcjonować. Dlatego ważne jest dbanie o stan kości i dostarczanie do organizmu odpowiednich składników odżywczych, a także wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiednich kroków. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie farmakologiczne osteoporozy?
Osteoporoza – główne przyczyny
Spis treści:
Osteoporoza to podstępna choroba, która na początku nie powoduje objawów, przez co chory nie zdaje sobie sprawy, że w jego układzie kostnym zachodzą pewne zmiany, które z czasem stają się coraz bardziej rozległe. Niestety to sprawia, że chorzy zgłaszają się do lekarza późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Najczęściej do wykrycia osteoporozy dochodzi podczas wizyty u chirurga, gdy pojawi się pierwsze złamanie w wyniku, którego kość trudno się zrasta lub jest to niemożliwe bez zabiegu chirurgicznego.
Czy przyczyna tej choroby została wykryta? Okazuje się, że najczęściej cierpią na nią kobiety po okresie menopauzy, ponieważ wtedy dochodzi do zmian hormonalnych, które powodują zwapnienie kości i mniejsze przyswajanie składników odżywczych odpowiedzialnych za stan kości. To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Należą do nich:
- Uwarunkowania genetyczne – często na chorobę zapadają kobiety, których matki lub babcie również chorowały.
- Wczesny okres menopauzy – niektóre kobiety przechodzą menopauzę w młodszym wieku, co powoduje niedobór estrogenów i tym samym utrudnione przyswajanie wapnia przez organizm, który jest podstawowym budulcem kości.
- Dieta uboga w składniki odżywcze – w diecie powinny dominować warzywa i owoce, które są źródłem cennych witamin i minerałów. Poza tym, warto jeść produkty nabiałowe, które zawierają wapń.
- Leki hormonalne – niektóre leki o działaniu hormonalnych t.j. antykoncepcyjne zaburzają pracę układu hormonalnego, przez co struktura kości zostaje z czasem osłabiona.
- Okres karmienia piersią – w tym okresie organizm matki musi wyżywić również organizm dziecka, przez co dochodzi do deficytu wapnia.
Osteoporoza – objawy
Osteoporoza w początkowej fazie daje słabe objawy, dlatego w szczególności trzeba być czujnym i w razie ich odczuwania zgłosić się do lekarza. Do pierwszych symptomów, które się pojawiają należą:
- bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz w nadgarstkach
- bóle kostno – stawowe podobnie jak podczas grypy lub przeziębienia
- łatwe złamania kości i problemy ze zrastaniem
To objawy, które mogą, lecz nie muszą świadczyć o osteoporozie, ale warto zgłosić się do lekarza jak najszybciej i w razie potrzeby rozpocząć leczenie. Obecnie coraz częściej prowadzone są kampanie związane z badaniem gęstości kości, które można wykonać bezpłatnie.
Osteoporoza – leczenie
Leczenie osteoporozy polega na wzmacnianiu struktury kości. W tym celu najczęściej stosowane są następujące leki:
Raloksyfen – stosowany u pacjentów, którzy skarżą się na ból kręgosłupa w odcinku szyjnym. Lek wzmacnia strukturę kości, zwłaszcza kręgów i tym samym zapobiega ich złamaniom.
Denosumab – stosowany w formie zastrzyków, wzmacnia strukturę kości i najczęściej przyjmowany jest jako dodatkowy farmaceutyk raz na kilka miesięcy.
Bisfosfoniany – zwiększa przyswajalność składników budulcowych przez organizm i tym samym sprawia, że kości stają się gęstsze i mocniejsze.
To najczęściej stosowane leki na osteoporozę. W przypadku złamań, które nie zrastają się, stosowana jest operacja w celu złożenia kości, a następnie pacjent przyjmuje określone leki. W przypadku osteoporozy ważna jest dieta, która powinna zawierać produkty białkowe zawierające wapń.