portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Witamina B1 – funkcje

Witamina B1 – funkcje, źródła i objawy niedoboru

Witamina B1 (tiamina) jest niezbędna do prawidłowej pracy układu krążenia, nerwowego i mięśniowego. Zapewnia szybszą regenerację mięśni i wspomaga sprawność umysłową. Jest potrzebna do poprawnego funkcjonowania organizmu, a jej długotrwałe niedobory powodują poważne powikłania zdrowotne. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zgonu. Jakie są funkcje, źródła i objawy niedoboru witaminy B1?

WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj funkcje, naturalne źródła, objawy oraz skutki niedoboru witaminy B1:

Funkcje witaminy B1 w organizmie

Witamina B1 pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia i mięśniowego. Jest niezbędna do prawidłowej pracy serca. Poza tym, w pewnym stopniu wspomaga układ odpornościowy. Kolejną funkcją tiaminy jest zwalczanie wolnych rodników powstałych podczas procesów metabolicznych. Cząsteczki te są przyczyną wielu chorób oraz przyspieszają starzenie organizmu i powstawanie zmarszczek.

Witamina B1 wywiera korzystny wpływ na pracę przemiany materii. Reguluje również gospodarkę wapniową, przez co wpływa na prawidłową strukturę kości. Największe stężenie tiaminy występuje w wątrobie, mózgu i sercu.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B1?

Przewlekły niedobór witaminy B1 może powodować osłabienie pracy układu mięśniowego i krążenia, a w konsekwencji prowadzić nawet do zgonu. Poznaj najczęściej występujące objawy niedoboru. Należą do nich:

  • osłabienie układu nerwowego: stany depresyjne, nadpobudliwość, problemy ze snem, wahania nastrojów
  • osłabienie i stopniowy zanik mięśni
  • zaburzenia pracy serca
  • częste infekcje bakteryjne lub wirusowe
  • problemy z pamięcią
  • zaburzenia metabolizmu
  • obrzęki nóg
  • częste biegunki i mdłości
  • słaba kondycja fizyczna
  • zmniejszone stężenie wapnia w kościach

Jeżeli zaczniesz odczuwać objawy niedoboru witaminy B1, to zadbaj o odpowiednią dietę, a w razie potrzeby zacznij przyjmować suplementy.

Naturalne źródła witaminy B1

Kluczową rolę w dostarczaniu odpowiedniej ilości witaminy B1 pełni dieta. Powinny znaleźć się w niej zwierzęce i roślinne źródła. Dlatego zadbaj, aby w Twoim menu znalazły się takie produkty jak:

Mleko i produkty mleczne: twaróg, sery dojrzewające i jogurty.

Mięso: ryby morskie, wieprzowina, zwłaszcza schab.

Produkty zbożowe: pieczywo pszenne, mąka pszenna, chleb graham, pieczywo razowe, płatki owsiane, makarony, ryż, kasza gryczana i jaglana, fasola, groszek, soja, orzechy i pestki słonecznika

Przyczyny niedoboru witaminy B1

Witamina B1 jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego jedną z przyczyn niedoboru może być picie zbyt malej ilości płynów. Poza tym, brak jej naturalnych źródeł w diecie również powoduje deficyt. Długotrwały stres, picie dużych ilości kawy, herbaty oraz alkoholu osłabiają wchłanianie witaminy B1. Niedobory często pojawiają się u palaczy papierosów oraz u osób, które wyczynowo uprawiają sport.

Kiedy przyjmować suplement z witaminą B1?

Jeżeli jesteś osobą, która odczuwa skutki niedoboru, to zacznij spożywać odpowiednie produkty. Natomiast, jeśli masz problem z racjonalną dietą i cierpisz na niedobór, to zacznij przyjmować suplement, aby jak najszybciej uzupełnić witaminę B1 w organizmie i zapobiec przykrym powikłaniom zdrowotnym. Przyswajanie tiaminy zwiększają: witamina B2, B3, C i E oraz mangan i potas.

Podobne artykuły