Fluor to pierwiastek, który najczęściej kojarzony jest z dobrym stanem zębów. W praktyce jednak pełni o wiele więcej funkcji i rzadko dochodzi do jego niedoborów. Najczęściej występuje nadmiar, który prowadzi do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Sprawdź, jaką rolę odgrywa fluor w organizmie oraz jakie są skutki jego nadmiaru?
Fluor – rola w organizmie
Fluor to niezastąpiony pierwiastek, który wpływa na prawidłową mineralizację szkliwa zębów i kości. Jest potrzebny do rozwoju układu kostnego już na etapie płodu. Poza tym jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci, ponieważ w tym okresie kształtuje się układ kostny. Najczęściej pierwiastek ten kojarzony jest z mocnymi zębami i słusznie, ponieważ w połączeniu z wapniem tworzy ochronę przed próchnicą oraz osteoporozą. Dlatego w szczególności jest ważny dla kobiet w okresie menopauzy. Fluor reguluje również poziom fosforu i wapnia, dzięki czemu zapobiega ich nadmiernemu odkładaniu w mięśniu sercowym i żyłach. Dzięki temu stanowi ochronę przed zwapnieniem żył.
Fluor – naturalne źródła
Fluor w największych ilościach znajdziemy w wodzie pitnej, a jego stężenie najczęściej mieści się w przedziale 0,1 do 20 mg/l. Kolejnym źródłem tego pierwiastka jest woda mineralna. W mniejszych ilościach znajdziemy go w rybach, produktach zbożowych i żółtym serze. Natomiast minimalne ilości fluoru znajdziemy w: jabłkach, marchewce, pomidorach i jajach. Pierwiastek ten często można znaleźć w składzie pasty do zębów, która chroni przed próchnicą i pozytywnie wpływa na regenerację szkliwa.
Fluor – objawy i skutki niedoboru
Z racji tego, że fluor występuje w wodzie pitnej, to rzadko dochodzi do niedoboru. Jednak w wyniku długotrwałego deficytu może dojść do osłabienia kości i zębów. U kobiet taki stan prowadzi do wzrostu ryzyka wystąpienia osteoporozy. Poza tym kości stają się kruche, przez co dochodzi do złamań, nawet podczas niewielkiego uderzenia. Następuje spadek kondycji fizycznej oraz może dojść do zwapnienia żył. Natomiast w okresie ciąży może wystąpić uszkodzenie płodu.
Fluor – objawy i skutki nadmiaru
Nadmiar fluoru pojawia się o wiele częściej niż niedobór. W dużej mierze cierpią na niego dzieci, które podczas mycia zębów połykają pastę z fluorem. Przez to dochodzi do zatrucia tym pierwiastkiem. U dorosłych zbyt duże stężenie fluoru najczęściej występuje w przypadku stosowania suplementów w dawce powyżej 10 mg na dobę. Nadmiar tego pierwiastka prowadzi do:
- osłabienia układu mięśniowego
- zwapnienia żył
- nudności i wymiotów
- problemów z tarczycą i trzustką
- zaburzeń układu krążenia, podobnie jak przy arytmii serca
- bólu stawów
- upośledzonej pracy nerek i zatrzymania wody w organizmie
Nadmiar fluoru prowadzi do niedoboru magnezu, co z kolei przekłada się na inne dolegliwości, m.in.: brak energii, osłabienie układu krążenia oraz pracy mózgu. Dlatego należy uważać z suplementami diety zawierającymi ten pierwiastek, a dzieciom warto wytłumaczyć, aby nie połykały pasty do zębów. Pomimo opinii, że fluor jest niezbędny do zachowania zdrowych zębów z uwagi na fakt, że wpływa na twardość szkliwa, to jego nadmiar niesie za sobą wiele szkodliwych powikłań zdrowotnych. W przypadku objawów zatrucia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.