portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

siarka funkcje

Siarka – rola, źródła i objawy niedoboru

Siarka to pierwiastek, który pełni wiele kluczowych funkcji w organizmie. Wpływa na stan włosów, skóry oraz prawidłowe ukrwienie komórek. Poza tym jest potrzeba do zachowania odporności organizmu oraz wspomaga oczyszczanie wątroby. Jaką jeszcze rolę w odgrywa siarka, które produkty zawierają najwięcej tego pierwiastka i jak rozpoznać objawy niedoboru?

Siarka – rola w organizmie

Siarka to pierwiastek, który wpływa na stan włosów, paznokci i stawów. Dlatego znajdziemy ją w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry. Zapewnia prawidłową regenerację naskórka, dzięki czemu opóźnia proces powstawania zmarszczek. Dlatego często nazywana jest ,,pierwiastkiem piękności”. Suplementy z siarką często są stosowane jako kuracja wspomagająca leczenie trądziku, łuszczycy i innych stanów zapalnych skóry. Znakomicie na skórę i włosy działają kąpiele w roztworze siarki, które można stosować również w domu. Dzięki temu włosy staną się bardziej sprężyste, a skóra zyska jędrność.

Warto wiedzieć, że takie kąpiele zwalczają bakterie i grzyby skórne. Dlatego raz w miesiącu warto zafundować sobie taką kąpiel. Pierwiastek ten znajdziemy także w szamponach przeciwłupieżowych oraz regeneracyjnych. Stosowany jest także w kuracjach na chore stawy: reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywnienie. Pomocniczo stosowana jest w leczeniu po złamaniach i zwichnięciach barku lub kończyn. Warto wiedzieć, że pierwiastek ten posiada właściwości wiążące metale ciężkie, które zanieczyszczają wątrobę, dlatego stosowany jest przy ciężkich zatruciach organizmu. Wpływa też na pracę układu nerwowego i mózgu

Siarka – naturalne źródła

Najwięcej siarki znajdziemy w poniższych produktach spożywczych:

  • jaja
  • ryby i przetwory rybne
  • mleko i produkty mleko pochodne
  • warzywa: kapusta włoska i czerwona, kalafior, cebula, czosnek i rzodkiewka
  • avokado, morele i truskawki

Siarka – objawy niedoboru

Siarkę należy dostarczać do organizmu wraz z odpowiednimi produktami spożywczymi. Natomiast w przypadku niskiej ilości stan włosów ulega pogorszeniu. Włosy stają sie łamliwe i zaczynają wypadać. Złamaniom ulegają również paznokcie, a na skórze dochodzi do stanów zapalnych (krostki, czyraki, itd.). Osoby z niedoborem siarki często cierpią na stany depresyjnie w wyniku zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Następuje pogorszenie wzroku i pojawia się tęczówka oka, widoczna przy długotrwałych niedoborach. Warto wiedzieć, że w wyniku niedoboru często dochodzi do deficytu wapnia, żelaza, manganu, magnezu i krzemu, ponieważ wspomaga ich przyswajanie. Niedobór mogą spotęgować niektóre choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenie wątroby w wyniku zatrucia toksynami lub metalami ciężkimi.

Czy możliwy jest nadmiar siarki w organizmie?

Nadmiar siarki występuje rzadko, z uwagi na fakt, że pierwiastek ten jest wydalany z moczem. W sporadycznych przypadkach, spożywanie dużej ilości suplementów siarkowych również prowadzi do dużego stężenia tego pierwiastka. Inną przyczyną są zaburzenia pracy nerek. Większość osób cierpi na niedobory tego pierwiastka, z uwagi na złą dietę.

Siarka to jeden z niezbędnych pierwiastków, który odgrywa kluczową rolę w organizmie. Wspomaga wiele procesów oraz zwiększa przyswajalność pozostałych pierwiastków. Dlatego warto spożywać odpowiednie produkty, a w razie złej diety, rozpocząć suplementację. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Podobne artykuły