portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

wrzody żołądka

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny i leczenie

Wrzody żołądka to najprościej mówiąc ubytek w błonie śluzowej żołądka. Do niedawna uważano, że można się ich nabawić w wyniku długotrwałego stresu. Do ubytków najczęściej dochodzi w dolnej części przełyku w wyniku refluksu żołądkowego lub w części przewodu pokarmowego, w którym występuje pepsyna. Pojedynczy wrzód może mieć średnicę od kilku milimetrów, aż do kilku centymetrów. W zaawansowanym stadium głębokość uszkodzenia może przenikać całą grubość żołądka lub dwunastnicy. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie wrzodów żołądka?

Wrzody żołądka – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn wrzodów żołądka jest bakteria  Helicobacter pylori, która może przedostać się do organizmu zdrowej osoby wraz z pożywieniem lub podczas pocałunku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zostało zarażone, ponieważ bakteria nie zawsze powoduje wrzody. Wiele osób jest nosicielami, a bakteria pozostaje uśpiona. Kolejną przyczyną schorzenia jest nadprodukcja kwasu solnego. Kwas ten wytwarzany jest przez komórki tworzące błonę śluzową i jest składnikiem soku żołądkowego.

Nadmiar kwasu solnego powoduje uszkodzenie błony śluzowej i tym samym powstanie wrzodów żołądka. Kolejną przyczyną powstawania wrzodów jest cofanie się żółci. U zdrowego człowieka żółć znajduje się wyłącznie w dwunastnicy. Natomiast w przypadku zaburzeń w układzie pokarmowym dochodzi do jej cofania się do żołądka i tym samym do uszkodzenia błony śluzowej. Duże znaczenie w powstawaniu wrzodów żołądka odrywają także geny.

Często osoby zapadają na nie osoby, których rodzice lub dziadkowie również cierpieli na tę przypadłość. Warto wiedzieć, że schorzenie może być również spowodowane długotrwałym i przewlekłym stresem. W wyniku silnego napięcia dochodzi do nadprodukcji soku żołądkowego. Do pozostałych przyczyn należą: ostre przyprawy, alkohol lub długotrwale przyjmowanie steroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz reumatycznych.

Wrzody żołądka – objawy

Objawy wrzodów żołądka mogą być bardziej lub mniej intensywne, w zależności od lokalizacji i wielkości ubytków. Symptomem dominującym jest ból, który najczęściej pojawia się po zjedzeniu obfitego posiłku. W początkowym stadium chorzy najczęściej odczuwają mdłości, pieczenie zamostkowe oraz zgagę. Nieleczone wrzody mogą spowodować krwawienie z żołądka, dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłości.

Wrzody żołądka – leczenie

Jeśli przyczyną wrzodów żołądka jest bakteria  Helicobacter pylori, to pacjenci najczęściej przed pierwsze 7 dni przyjmują antybiotyki, które zwalczają bakterię. Poza tym, w trakcie kuracje podawany jest lek z grupy blokerów pompy protonowej, który zmniejsza poziom soku żołądkowego, aby miejsca uszkodzeń mogły swobodnie się wygoić. Ten rodzaj leczenia cieszy się wysoką skutecznością i pozwala zapobiegać operacji.

W niektórych przypadkach pacjenci przez dłuższy czas przyjmują leki, które regulują poziom kwasu solnego. Poza tym, stosowane są środki, które przyspieszają gojenie ran. W zaawansowanym stadium, niezbędne jest leczenie operacyjne.  W przypadku wrzodów żołądka ważna jest również dieta.

Wrzody żołądka – poprawna dieta

Dieta u chorych na wrzody żołądka nie sprawi, że rany w błonie śluzowej znikną, ale pozwala uniknąć nadprodukcji soku żołądkowego. Przede wszystkim dieta powinna zawierać lekkostrawne produkty, które nie obciążają żołądka i nie zmuszają go do większej produkcji soku żołądkowego. Należy unikać alkoholu, który wzmaga produkcję kwasu solnego, a także ostrych przypraw.

Należy unikać też tłustych potraw, zwłaszcza smażonych na tłuszczu zwierzęcym. Poza tym, chorzy nie powinni pić kwaśnych soków owocowych, które powodują zaburzenia w żołądku. Istnieje wiele produktów, które należy wykluczyć z menu w chorobie wrzodowej żołądka. Natomiast zasada głosi, że należy unikać potraw, które są ciężkostrawne i tym samym powodują nadmierne wydzielanie kwasu solnego, który powoduje wrzody żołądka.

Podobne artykuły