portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

owsiki objawy

Owsiki u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Owsiki u dzieci to częste zjawisko z uwagi na fakt, że pasożyty łatwo się rozmnażają. Ich środowiskiem bytowania jest jelito grube, do którego przysysają się i czerpią pokarm. Dlatego u dziecka cierpiącego na owsiki pojawiają się częste bóle brzucha, nawet pomimo prawidłowego apetytu. Pasożyty dorastają do kilku milimetrów i dożywają 2 miesięcy, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. Najczęściej do zarażenia dochodzi w przedszkolach i szkołach, ponieważ jedno dziecko jest w stanie zarazić całą grupę. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej wykryć pasożyty u pociechy. Jakie są objawy i jak skutecznie zwalczać owsiki u dzieci?

WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj objawy oraz sposoby na owsiki u dziecka:

Owsiki u dzieci – przyczyny zarażenia

Owsiki najczęściej pojawiają się u małych dzieci, które mają skłonność do wkładania rączek lub innych przedmiotów do buzi, na których znajdują się jajeczka. W ten sposób łatwo przedostają się do układu pokarmowego, gdzie dochodzi do wylęgu. Następnie młode osobniki przysysają się do jelita grubego i zaczynają czerpać z niego pokarm. Taki stan rzeczy może trwać do 2 miesięcy, zanim zaczną ginąć.

Samica w nocy wydostaje się z jelita na zewnątrz i zaczyna znosić jajeczka w okolicach odbytu i krocza dziecka, przez co pojawia się silny świąd i podrażnienie skóry. Dziecko drapiąc się, strzepuje jajeczka na pościel, a następnie nieświadomie roznosi je po całym mieszkaniu. Przez to łatwo dochodzi do zarażenia dorosłych domowników i rodzeństwa.

W ten sposób jajeczka mogą zostać przeniesione również do szkoły lub przedszkola. Tam podczas zabawy tymi samymi przedmiotami, inne dzieci w grupie łatwo zarażają się. To jednak nie wszystko, ponieważ suche jajeczka pasożytów mogą z łatwością unosić się w powietrzu i osiadać na przedmiotach codziennego użytku lub produktach spożywczych, co jeszcze bardziej sprzyja zarażaniu. Owsiki mogą również przedostać się do jelita grubego przez odbyt dziecka podczas snu.

Owsiki u dzieci – objawy

Do najczęściej występujących objawów owsików u dzieci należy świąd odbytu i pieczenie skóry w okolicach intymnych. Dziecko drapiąc się. powoduje podrażnienia, przez co może dojść do infekcji skórnych. Warto więc uważnie obserwować swoją pociechę podczas kąpieli, aby sprawdzić, czy skóra w tych miejscach nie jest zaczerwieniona. Natomiast do pozostałych objawów zarażenia pasożytami należą:

 • ból w dolnej części brzucha, w związku z czerpaniem pokarmu z jelita grubego przez pasożyty
 • nudność i brak apetytu
 • sińce pod oczami i bladość skóry twarzy
 • utrata wagi lub przewlekła niedowaga
 • wyraźna wysypka w miejscach intymnych
 • anemia
 • nadpobudliwość i trudności z zasypianiem

Owsiki u dzieci – leczenie

Leczenie owsików u dzieci przebiega szybko, jeśli zostaną podjęte odpowiednie kroki. Do domowych sposobów zwalczania pasożytów należą:

 • picie na czczo zakwasu z czerwonych buraczków
 • spożywanie kiszonej kapusty na czczo
 • spożywanie kęsa cebuli na czczo
 • picie zakwasu z ogórków kiszonych

Leczenie farmakologiczne owsików u dzieci powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który często zleca badania krwi. Należy stosować się do zaleceń zamieszczonych na preparatach zwalczających pasożyty u dzieci, aby w pełni je zlikwidować . Warto pamiętać, że podczas kuracji z diety dziecka należy wykluczyć słodkie przekąski, ponieważ cukier osłabia działanie preparatów, a także jest pożywieniem dla pasożytów. Najczęściej kurację należy powtórzyć po 2 tygodniach, gdyż w tym czasie dochodzi do ponownego wylęgu.

Podobne artykuły