portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

objawy chlamydii

Chlamydia – przyczyny, objawy i leczenie

Chlamydia jest bakterią, która powoduje intymną chorobę, czyli chlamydiozę. Patogen przedostaje się do zdrowego organizmu najczęściej podczas stosunku płciowego bez użycia prezerwatywy, a rzadziej w trakcie porodu. Nie mniej jednak choroba powinna być jak najszybciej leczona, aby nie doszło do groźnych powikłań, np. do niepłodności. W początkowej fazie przypadłość nie daje się mocno odczuć, przez co wiele kobiet zgłasza się do lekarza późno. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie Chlamydii?

Chlamydia – przyczyny zakażenia

Chlamydia to patogen, który przedostaje się do organizmu kobiety w większości przypadków podczas stosunku seksualnego z zakażonym partnerem – bez użycia prezerwatyw. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakażenia u mężczyzn, ponieważ choroba dotyka obu płci. U niektórych kobiet do zakażenia dochodzi w trakcie porodu, choć są to rzadkie przypadki. Warto dodać, że chlamydioza może być spowodowana różnym typem bakterii, które mogą przedostać się do organizmu na kilka sposobów.

Jedną z nich jest  chlamydia pneumoniae, która przedostaje się drogą kropelkową. Kolejnym rodzajem jest  chlamydia psitaci przenoszona przez ptactwo, ale na szczęście w większości przypadków jest nieszkodliwa dla człowieka. Warto dodać, że na ogół każdy typ chlamydii występujący u zwierząt nie ma wpływu na zdrowie człowieka, ale pozostałe mogą powodować katastrofalne skutki zdrowotne. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Chlamydia – objawy zakażenia

Chlamydia to podstępna choroba, której objawy na początku mogą być prawie nieodczuwalne. To powoduje, że pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy bakterie zdążyły zainfekować dużą część narządów rodnych, przez co leczenie trwa dłużej. Jakie są dokładne objawy zakażenia Chlamydią u kobiet:

  • pieczenie i ból pochwy, które nasila się podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego
  • krew wydobywająca się z pochwy o cuchnącym ropnym zapachu
  • w zaawansowanym stadium, ból w dolnej okolicy brzucha, który promieniuje do nerek
  • bóle stawów i mięśni, które pojawiają się na zaawansowanym etapie zakażenia organizmu przez bakterie Chlamydii

Objawy zakażenia Chlamydią u mężczyzn:

  • ból i pieczenie prącia podczas oddawania moczu
  • ból w dolnej części brzucha, który promieniuje w okolice nerek
  • w zaawansowanym stadium może pojawić się także ból jąder
  • ból mięśni i stawów, zwłaszcza po przebytych kontuzjach
  • ropna wydzielina z penisa

To najczęściej występujące objawy zakażenia Chlamydią, których nie wolno lekceważyć, ponieważ zbyt długo utrzymujący się stan zapalny może powodować niepłodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn lub poronienie.

Chlamydia – diagnoza

Bakterie Chlamydia najczęściej wykrywane są u kobiet za pomocą badania laboratoryjnego próbki moczu. U niektórych pacjentek lekarz pobiera wymaz pochwy lub szyjki macicy. Diagnoza u mężczyzn najczęściej badaniu poddawany jest mocz, a w przypadku wydzieliny ropnej z penisa pobierana jest również jej próbka.

Chlamydia – leczenie

Bakterie Chlamydia mogą szybko się rozprzestrzeniać w organizmie, dlatego warto podjąć leczenie jak najwcześniej. W tym celu najczęściej podawane są antybiotyki przez okres od 7 do 14 dni. Dodatkowo pacjenci przyjmują probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną i tym samym wzmacniają odporność, chroniąc przed nawrotem choroby. W trakcie kuracji pacjent lub pacjentka powinna zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Warto pamiętać o prezerwatywach i używać podczas stosunku z nieznanym partnerem, ponieważ zakażeniu Chlamydią najczęściej ulegają kobiety, które zmieniają partnerów seksualnych. W przypadku kobiet Chlamydioza może spowodować poważne powikłania, np. ciążę pozamaciczną, niepłodność lub poronienie. U mężczyzn nieleczony stan zapalny może objąć nasieniowody i tym samym prowadzić do niepłodności lub problemów z potencją.

Poznaj przyczy, objawy i metody leczenia rzeżączki>>

Podobne artykuły