Uchyłki przełyku to uwypuklenie umiejscowione w przełyku. Jego średnica może wynosić od kilku do kilkunastu milimetrów. To coraz częściej występująca przypadłość. Uchyłki o niewielkich rozmiarach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, natomiast w przypadku większych, wymagane jest leczenie. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie tego schorzenia?
Uchyłki przełyku – przyczyny
Spis treści:
Uchyłki przełyku dzielimy na: wrodzone i nabyte. Pierwsze pojawiają się wskutek zaburzeń w rozwoju przełyku już w łonie matki. Uchyłki nabyte natomiast występują wskutek stanu zapalnego śródpiersiwa lub gruźlicy. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest dieta uboga w błonnik i jednocześnie z dużą zawartością sztucznych składników. Z biegiem czasu wzrasta częstotliwość występowania tego schorzenia.
Uchyłki przełyku – rodzaje
Uchyłki możemy podzielić na kilka rodzajów. Rozróżniamy:
Uchyłek gardłowo-przełykowy (Zenkera) – powstają na łączeniu dolnej części gardła i przełyku. Towarzyszy mu odbijanie i nieprzyjemny zapach z ust oraz uczucie przesuwania treści z żołądka do przełyku, podobnie jak przy refluksie żołądkowym. W zaawansowanym stadium uchyłek jest wyczuwalny podczas dotyku, z lewej strony krtani.
Uchyłek środkowej części przełyku – przeważnie jest niewielkich rozmiarów, przez co objawy najczęściej nie występują.
Uchyłek w nadprzeponowej części przełyku – przy małych rozmiarach nie daje silnych objawów. Natomiast przy większych pojawiają się: czkawka, odbijanie oraz cofanie treści żołądkowej do przełyku. Chorzy odczuwają również ból brzucha. Kolejnym objawem są problemy ze swobodnym przełykaniem pokarmu.
Uchyłki przełyku – powikłania
Nieleczone uchyłki o większych rozmiarach mogą spowodować stan zapalny, w wyniku którego chory odczuwa silny ból brzucha. Towarzyszy im wysoka temperatura ciała oraz nudności. Taki stan może spowodować pęknięcie uchyłku i prowadzić do zapalenia otrzewnej, która stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia. W niektórych przypadkach nieleczone uchyłki mogą spowodować nowotwór płaskonabłonkowy.
Uchyłki przełyku diagnostyka
Diagnostyka uchyłków opiera się prześwietleniu RTG z kontrastem. Lekarz przeprowadza także endoskopię przełyku i pobiera próbkę zmian, w celu zbadania pod kątem nowotworowym. U niektórych pacjentów wykonywana jest także tomografia komputerowa, w celu dokładnej oceny zmian w przełyku.
Uchyłki przełyku – leczenie
Leczenie schorzenia w przypadku wystąpienia stanu zapalnego opiera się na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych w formie doustnej, zastrzyków lub kroplówki. W cięższych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne. Warto wiedzieć, że uchyłki, które nie dają objawów, najczęściej nie wymagają leczenia.
Uchyłki przełyku nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale mogą powodować powikłania. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy udać się do lekarza, aby wykonał badania i postawił diagnozę. Szczególnie niebezpieczne jest pęknięcie uchyłku, które może spowodować zapalenie otrzewnej. Dlatego w razie potrzeby leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej.