portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Zespół złego wchłaniania

Zespół złego wchłaniania – przyczyny i leczenie

Zespół złego wchłaniania to zaburzenie przyswajania składników odżywczych przez organizm, skutkiem czego jest niedożywienie. To z kolei prowadzi do powstania innych chorób, np. anemii w wyniku niedoboru witaminy B12 i żelaza. Jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości? Jak przebiega leczenie zespołu złego wchłaniania?

Zespół złego wchłaniania – przyczyny

Zespół złego wchłaniania to schorzenie, które obniża przyswajalność składników odżywczych z pożywienia z jelita cienkiego. Jedną z przyczyn powstania są zaburzenia w produkcji i brak enzymów trawiennych. Zaburzenie to może być nabyte lub wrodzone. Również choroby trzustki lub wątroby mogą zmniejszać produkcję enzymów trawiennych. To z kolei powoduje, że białka, tłuszcze, węglowodany i inne składniki nie zostają właściwie przetworzone, przez co nie zostają wchłonięte do organizmu przez jelito cienkie.

U wielu chorych przyczyną jest również dysfunkcja błony śluzowej jelita cienkiego. To powoduje, że składniki odżywcze nie przenikają do jelita, z którego powinny trafiać do pozostałych często organizmu. Najczęściej dysfunkcja spowodowana jest infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi lub wirusowymi jelit. Mogą ją także spowodować przewlekłe alergie pokarmowe, zespół krótkiego jelita, cekalia lub choroba Leśniowskiego–Crohna. U niektórych pacjentów zespół złego wchłaniania powstaje po zabiegach operacyjnych jelit lub żołądka. Poza tym długotrwałe przyjmowanie niektórych leków zaburza prawidłowego funkcjonowanie błony śluzowej jelit. Należą do nich: niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty z żelazem, neomycyna, cholestyramina, kolchicyna i przeczyszczające, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Zespół złego wchłaniania – objawy

Objawy zespołu złego wchłaniania mogą być różne, w zależności od stanu jelit. Jednak niedobór substancji odżywczych powoduje szereg innych schorzeń. Najczęściej u pacjentów występują:

  • spadek masy ciała w wyniku niedożywienia
  • przewlekłe zmęczenie
  • problemy ze snem
  • bóle głowy
  • częste infekcje bakteryjne
  • osłabione włosy i paznokcie
  • szara i zwiotczała cera
  • anemia wskutek niedoboru żelaza i witaminy B12

To jedne w wielu objawów, które występują u osób z zespołem złego wchłaniania. Długotrwałe niedobory witamin, minerałów i innych substancji odżywczych powoli wyniszczają organizm. Dlatego ważne jest podjęcie leczenia, aby nie dopuścić do nieodwracalnych zmian. U dzieci natomiast często dochodzi do krzywicy i spowolnienia procesu wzrostu.

Zespół złego wchłaniania – leczenie

Zespół złego wchłaniania leczony jest przyczynowo, natomiast jego całkowite wyleczenie nie jest jeszcze możliwe. Jeżeli pacjent cierpi na anemię, to podawana jest witamina B12 i preparaty z żelazem w formie zastrzyków. Jeżeli przyczyną jest zapalenie jelita spowodowane chorobą Leśniewskiego -Crohna, to pacjent przyjmuje leki przeciwzapalne. Ważną rolę odgrywa także dieta, która powinna eliminować niektóre składniki, np. laktozę lub gluten – w zależności od przyczyny zaburzeń wchłaniania. Pacjenci przyjmują również zestawy witamin i odpowiednie składniki w postaci suplementów lub zastrzyków w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów. Jeżeli przyczyną schorzenia jest stan zapalny trzustki, który powoduje brak enzymów trawiennych, to chory przyjmuje enzymy trzustkowe.

Podobne artykuły