Niskie ciśnienie krwi występuje, gdy podczas pomiarów wartości wahają się w graniach 100/60 mm Hg, a pacjent odczuwa szereg uciążliwych objawów. Należy pamiętać, że niskie wartości pomiarów nie zawsze wskazują na niedociśnienie z uwagi na fakt, że niektóre osoby w ogóle nie odczuwają uciążliwych symptomów tej przypadłości. W takich przypadkach najczęściej nie są wymagane żadne działania medyczne. Inaczej sprawa wygląda, jeśli niskie ciśnienie krwi jest skutkiem ukrytej choroby. Wtedy należy podjąć leczenie i stosować się do zaleceń lekarza. Jakie są przyczyny, objawy i czy możliwe jest leczenie niedociśnienia?
Niskie ciśnienie krwi – przyczyny
Spis treści:
Niskie ciśnienie krwi dzielimy na dwa rodzaje: pierwotne i wtórne. Najczęściej wśród pacjentów zgłaszających się do lekarza występuje niedociśnienie pierwotne, czyli takie, które nie ma określonej przyczyny medycznej. Organizm pacjentów z tą przypadłością jest najczęściej zdrowy, dlatego przyjęto, że przyczyną są geny dziedziczone po przodkach. Często ten rodzaj niedociśnienia występuje u osób, których rodzice lub dziadkowie również na nie cierpieli.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób cierpiących na niedociśnienie wtórne. Ten rodzaj przypadłości może wskazywać na stan chorobowy organizmu. A to dlatego, że niskie ciśnienie może być spowodowane takimi chorobami jak:
- słaba wydolność układu krążenia
- arytmia
- przewlekła niewydolność nerek
- niskie stężenie sodu w organizmie
- odwodnienie organizmu
Warto pamiętać, że niektóre leki również obniżają ciśnienie. Należą do nich: uspokajające, nasercowe i psychotropowe. Dlatego podczas wizyty należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach.
Niskie ciśnienie krwi – objawy
Częstą opinią spotykaną wśród lekarzy jest to, że niskie ciśnienie krwi może chronić organizm przed zawałem mięśnia sercowego lub udarem mózgu. Ostatnimi czasy w środowisku medycznym pojawiły się głosy, że osoby z niskim ciśnieniem żyją dłużej, ponieważ ich układ krążenia szybciej regeneruje się podczas snu. Jednak objawy tej przypadłość mogą znacznie utrudnić życie, dlatego u niektórych pacjentów konieczne jest stosowanie leków. Do najczęściej występujących symptomów niskiego ciśnienia krwi należą:
- przewlekłe bóle głowy
- zawroty głowy nawet w pozycji siedzącej
- senność i uczucie przemęczenia
- problemy z koncentracją
- zimne dłonie i stopy
- omdlenia
Niskie ciśnienie krwi – leczenie
Jeśli objawy nie wpływają znacząco na jakość życia pacjenta to leczenie nie jest konieczne, w przypadku niedociśnienia pierwotnego. Natomiast w przypadku, gdy są dokuczliwe, najczęściej stosowane są leki, które podnoszę ciśnienie do odpowiednich wartości. Osoby z niedociśnieniem powinny pić naturalną kawę. Oczywiście należy zachować umiar, ponieważ napój ten w dużych ilościach wypłukuje magnez i potas z organizmu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy układu krążenia.
Jeśli przypadłość jest uciążliwa to pacjenci przyjmują krople na podwyższenie ciśnienia. Natomiast leczenie niedociśnienia wtórnego polega na zdiagnozowaniu choroby, która wywołuje niskie ciśnienie krwi. Po zdiagnozowaniu pacjent kierowany jest na leczenie, które ma na celu zwalczanie stanu chorobowego. W niektórych przypadkach stosowane są leki na podwyższenie ciśnienia, zanim przyczyna zostanie wyeliminowana i wartości ciśnienia wrócą do normy.
Osoby zmagające się z niedociśnieniem powinny nauczyć się obserwować reakcję swojego organizmu np. na warunki pogodowe. To pozwala na szybką reakcję i uniknięcie omdleń w niektórych przypadkach.
Najczęściej osoby z niskim ciśnieniem krwi, które cierpiały na tę przypadłość od młodych lat, nie mają powodów do obaw. Natomiast te, u których niedociśnienie wystąpiło od niedawna, powinny udać się do lekarza, ponieważ może to być oznaką ukrytej choroby.