Rumianek znają chyba wszyscy, jednak nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z jego właściwości, które można wykorzystać w kosmetyce. Napary z rumianku mogą być stosowane zewnętrznie na zmiany chorobowe skóry, co pozwala szybciej odzyskać jej zdrowy wygląd. Poznaj właściwości rumianku, które możesz wykorzystać w swojej kosmetyce, aby dbać o zdrowy wygląd cery.
Lecznicze właściwości okładów z rumianku
Spis treści:
Od najdawniejszych czasów rumianek wykorzystywany jest do okładów lub przemywania stanów zapalnych skóry, a także do trudno gojących się ran z uwagi na swe właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne. Poza tym, okłady pozwalają szybciej pozbyć się takich dolegliwości jak: owrzodzenia skórne, opryszczka, krostki, wypryski i czyraki. Warto również stosować kompresy z tej rośliny na hemoroidy, zapalenie sutka lub na stany zapalne stawów.
Przeciwbakteryjne działanie rumianku
Rumianek swe antybakteryjne właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym, które działają zabójczo również na grzyba Candida. Prawidłowo sporządzony napar z rumianu zawiera w składzie azulen, który przyspiesza gojenie się ran oraz likwiduje stany zapalne skóry (krostki, wypryski, czyraki, itp.). Rumianek często wykorzystywany jest też do płukania gardła podczas infekcji bakteryjnych, co sprawia, że stan zapalny przełyku zanika szybciej.
Zobacz także: Jak usunąć przebarwienia skóry?
Zastosowanie rumianku w kosmetyce
Rumianek jest rośliną, która rzadko wywołuje alergię ze względu na swe przeciwzapalne właściwości. Z tego względu, często wykorzystywany jest w kosmetyce jako składnik kremów, płynów do kąpieli i maseczek do twarzy. Napar z rumianku możesz stosować do kąpieli, aby oczyścić skórę z zaskórniaków i różnego rodzaju krostek. W przypadku cery ze skłonnością do wyprysków, warto przemywać twarz rumiankiem raz na kilka dni, który działa oczyszczająco i kojąćo na miejsca zapalne.
Poza tym, warto opłukiwać włosy rumiankiem, bo to sprawi, że nabiorą blasku i elastyczności. Opłukiwania naparem z rumianku w szczególności polecane są kobietom, które cierpią na łupież, stany zapalne skóry głowy lub mają włosy przetłuszczające się. Ze względu na rozjaśniające właściwości, płukanki z rumianku nie powinny być stosowane przez kobiety o ciemnych włosach, chyba, że świadomie chcą je rozjaśnić.
Tonik z rumianku do przemywania twarzy
Garść kwiatu rumianku zalej szklanką wrzącej wody i odstaw do całkowitego ostygnięca. Następnie odcedź kwiaty, a płyn przelej do butelki. Przechowuj w lodówce do 3 dni maksymalnie, ponieważ po tym czasie tonik straci właściwości lecznicze. Tak przygotowanym tonikiem możesz przemywać twarz, skórę szyi, dekoltu, rano i wieczorem, bo to sprawi, że stanie się jędrniejsza.
Zobacz także: Wszystko co powinnaś wiedzieć o depilacji okolic intymnych
Płukanka z rumianku na rozjaśnienie włosów
4 garści kwiatu rumianku zalej 1 litrem wrzącej wody i odstaw do przestygnięcia. Następnie spłucz głowę, wcierając rumianek w skórę i owiń ją ręcznikiem, a następnie pozostaw na 15 minut. Po tym czasie delikatnie osusz i uczesz włosy. Taka płukanka znakomicie działa na włosy zniszczone, stany zapalne skóry i na łupież.
Rumianek jest znakomitym ziołem, które warto stowować w domowej kosmetyce. Poznałaś jego właściwości, dlatego zaopatrz się w niego i zacznij stosować, aby dbać o swoją cerę i pozbyć się wszelkich zmian zapalnych.