portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Nerwica serca

Nerwica serca – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwica serca to uciążliwa choroba układu nerwowego, ponieważ podczas ataku chory odczuwa przyspieszony rytm serca oraz uczucie duszności. U niektórych osób w zaawansowanym stadium choroby może dojść także do omdleń. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z przekonaniem, że cierpi na chorobę serca z uwagi na objawy, których doświadcza. W praktyce jednak okazuje się, że objawy nie mają nic wspólnego ze stanem chorobowym ciała. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie nerwicy serca?

Nerwica serca – przyczyny

Nerwica serca może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim zapadają na nią osoby, które mają słaby układ nerwowy odziedziczony po przodkach. Oznacza to, że osoby, których bliscy krewni cierpieli na tę przypadłość, znajdują się grupie ryzyka. Kolejną przyczyną może być długotrwałe napięcie psychiczne, np. praca, trudna sytuacja życiowa lub stawianie sobie wygórowanych celów. Również najbliższe otoczenie może znacznie wpływać na powstawanie nerwicy serca.

Cechą charakterystyczną tej choroby są objawy, które mylnie sugerują inny stan chorobowy. Jednak po przeprowadzeniu odpowiednich badań, najczęściej okazuje się, że pacjent jest fizycznie zdrowy, a dolegliwości, które odczuwa, są spowodowane chorobą o podłożu psychicznym.

Nerwica serca – objawy

Nerwica serca jest uciążliwą chorobą, ponieważ nieleczona uniemożliwia choremu codzienne funkcjonowanie. Objawy mogą nasilać się okresowo, z czego powinni zdawać sobie sprawę bliscy chorego. Pacjenci zgłaszający się do lekarza najczęściej cierpią na:

  • przyspieszony rytm serca podczas ataku, któremu towarzyszy duszność, jak przy arytmii
  • kłucie, ból lub pieczenie z lewej strony klatki piersiowej, które może promieniować do ręki
  • ucisk w klatce piersiowej
  • problemy ze snem
  • ucisk w gardle, który nasila się podczas ataku
  • przewlekłe pragnienie
  • nagłe uderzenie gorąca od głowy wzdłuż tułowia
  • drżenie rąk i drżący głos
  • przewlekłe rozdrażnienie
  • unikanie wychodzenia  z domu
  • mylne przekonanie o chorobie serca

To najczęściej występujące objawy nerwicy serca i należy pamiętać, że nasilają się podczas ataku. Taki stan rzeczy utrwala chorego w błędnym przekonaniu, że cierpi na chorobę serca.

Nerwica serca – leczenie

Leczenie nerwicy serca w pierwszej kolejności opiera się na uświadomieniu choremu, że jego organizm fizycznie jest zdrowy. W tym celu lekarz zleca szereg badań w celu wykluczenia choroby fizycznej. Taka diagnoza pozytywnie wpływa na psychikę pacjenta.  Kolejnym krokiem jest dopasowanie leków o działaniu uspokajającym, które pozwalają pacjentowi odzyskać równowagę psychiczną i zapobiegają atakom. To jednak nie wszystko, ponieważ ważna jest szczera rozmowa pacjenta z lekarzem w celu wykluczenia czynników, które mogą nasilać objawy choroby.

Często osoby, które przebywają w trudnym otoczeniu kierowane są na leczenie do senatorium, ponieważ taka zmiana korzystnie wpływa na ich psychikę. W leczeniu nerwicy serca ważne jest wsparcie innych osób, które nie jest możliwe w przypadku każdego pacjenta. Dlatego lekarz może zalecić wizyty u psychologa, który pomaga odzyskać równowagę psychiczną pacjenta i wrócić do normalnego życia. Warto pamiętać, że osoby cierpiące na tą przypadłość powinny uprawiać systematycznie sport, który zwiększa wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Poza tym, wskazane jest unikanie spożywania alkoholu oraz dużych ilości kawy. Alkohol daje początkowo rozluźnienie, ale w późniejszym etapie powoduje rozdrażnienie układu nerwowego. Jeśli pacjent lubił pić kawę to powinien ją ograniczyć do jednej filiżanki dziennie, aby nie powodować rozdrażnienia układu nerwowego.  To najczęściej stosowane metody leczenia nerwicy serca. Warto pamiętać, żeby nigdy nie stawiać samemu diagnozy, lecz w tym celu udać się do lekarza.  

Podobne artykuły