Odpowiedni odpoczynek i regeneracja to podstawa zwłaszcza u ciężarnej osoby. Problem z zasypianiem ma co druga kobieta w tym stanie, wszystko za sprawą zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie, nadmierna produkcja hormonów płciowych. Estrogen wzmacnia wydzielanie oksytocyny. Te czynniki w większości przyczyniają się właśnie do bezsenności i rozchwiania trybu nocnego. Warto nie lekceważyć problemu, tylko starać się złagodzić dolegliwości.
Brak snu w ciąży
Spis treści:
Rozregulowanie snu w ciąży może wpłynąć na stan fizyczny i psychiczny, kobieta w ciąży musi szczególnie na to zwracać uwagę, gdyż dba nie tylko o siebie, ale też i o płód. Bezsenność skutkuje ogólnym rozdrażnieniem, pogorszeniem się koncentracji i zmniejszeniem odporności. Wiele ciężarnych odczuwa dyskomfort wraz ze zwiększeniem się brzucha, utrudnione jest spanie na boku, dodatkowo dochodzi nietrzymanie moczu i częste wstawanie do toalety zwłaszcza w nocy.
Ciążowa bezsenność – objawy
Objawem bezsenności w trakcie ciąży jest częste wybudzanie się w środku nocy i trudności z ponownym zaśnięciem. Sam proces zasypiania sprawia problem, kobiety ciężarne skarżą się również na wczesne pobudki. Wszystko zaczyna się od rozregulowania faz snu, które odpowiadają za stopień wysypiania się. Faza NREM (SEM) odpowiada za głęboki sen i powolne ruchy gałek ocznych, w czasie cyklu REM śnimy, ruchy gałek ocznych przyśpieszają. Sen w ciąży charakteryzuje się rozchwianiem tych etapów.
Ciążowa bezsenność – przyczyny
Problemy z zasypianiem u kobiet w ciąży najczęściej powoduje nadmierna produkcja hormonów płciowych — estrogenu, co przyczynia się do zaburzeń faz snu. Następstwem tego będzie pogorszony stopień wyspania się i ogólna efektywność snu. Oksytocyna wydzielana przez przysadkę mózgową zwłaszcza w nocy nasila skurcze macicy, co znacznie obniża komfort snu. W 3 trymestrze większość z objaw bezsenności się nasila. Mimo to lekarze zalecają zbadać układ pokarmowy, okazuje się, że on również może być przyczyną problemów z zasypianiem. Refluks żołądkowy, częste oddawanie moczu, czy bóle w okolicy lędźwi u kobiet przyczynia się do znacznego pogorszenia faz snu.
Bezsenność w ciąży – 1 trymestr
W pierwszych etapach ciąży kobieta w ciągu dnia odczuwa zmęczenie i senność, często ucina siebie drzemki w południe, co rozregulowuje naturalny zegar biologiczny. Osoby w pierwszej ciąży odnotowały częstsze problemy ze snem. Następuje wtedy naturalne skrócenie fazy snu SEM, która odpowiada za głębokość snu, stąd też pojawiają się bezsenne noce. Nadmierna produkcja progesteronu powoduje płytkość i nieefektowność snu.
Przyczyny bezsenności w 2 trymestrze ciąży
Będąc w drugim trymetrze, co druga kobieta skarży się na problemy z zasypianiem oraz wczesne pobudki, wszystko za sprawą intensywnie rozwijającego się płodu. Wzrost masy ciała i obwodu brzucha utrudnia odnalezienie odpowiedniej pozycji podczas snu, pojawiają się coraz częstsze bóle kręgosłupa, nadwrażliwość piersi i wiązadeł macicy. Kobieta w każdej części swojego ciała odczuwa napięcie, przez co nie potrafi zrelaksować się w nocy.
W trakcie ciąży estrogeny powodują nadmierny obrzęk błon śluzowych, co może powodować pojawienie się problemów z oddychaniem, a następnie do dyskomfortu podczas snu. Ucisk na przeponę, spowodowany przemieszczeniem się narządów w jamie brzusznej również przyczynia się do problemów z oddychaniem.
Bezsenne noce wywoływać może niedobór składników odżywczych, głównie tyczy się to zbyt małej ilości magnezu, potasu i witamin z grupy B. Następstwem tego są częstsze skurcze łydek czy drganie powiek, co pojawia się najczęściej w nocy i zaburza rytm snu.
Problemy z zasypianiem w 3 trymestrze ciąży
Na dolegliwości senne w trzecim trymestrze narzeka większość kobiet, to etap, kiedy ciąża jest już zaawansowana i organizm podlega wielu zmianom. Nadmierne oddanie moczu zwłaszcza w nocy jest spowodowane uciskiem macicy na pęcherz. Wcześniej wspominane problemy z oddychaniem nasilają się przez przemieszczenie się przepony. Zwiększona objętość brzucha powoduje bóle kręgosłupa i trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu.
To etap, kiedy kobieta zaczyna mieć koszmary senne wywołane stresem z przebiegiem porodu, dziecko staje się coraz większe, skurcze, które nasilają się, z czasem mogą być kolejnym powodem do obaw i stresu, co bezpośrednio wpływa na jakość snu.
Bezsenność przed porodem
W ostatnich fazach ciąży kobieta jest nabuzowana emocjami, które pobudza nadmierne wydzielanie hormonów. Odczuwa się niepokój i niepewność z powodu przebiegnięcia całego porodu. Kobiecie ciężko znaleźć odpowiednią pozycję w nocy, powiększony brzuch i problemy z oddychaniem znacznie się do tego przyczyniają. Podczas leżenia zawartość żołądka cofa się do przełyku, co skutkuje zgagą, która może wpłynąć na sen.
Sposoby na bezsenność w ciąży
Jak spać w ciąży? Czy kobiety ciężarne są narażone na miesiące nieprzespanych nocy ? Oczywiście każdy przypadek jest inny i warto o tym pamiętać, ale mimo to są metody, które mogą delikatnie złagodzić objawy bezsenności.
- Pozycja snu – poleca się leżeć na lewym boku, co polepsza krążenie krwi, a do łożyska sprawniej docierają składniki odżywcze. Podczas leżenia na plecach cały ciężar spoczywa na kręgosłupie, jelitach i żyle dolnej. Nadmierny ucisk narządów może rozchwiać ich pracę.
- Dieta, odpowiednio dopasowany pokarm, lekkostrawny zwłaszcza w okolicach kolacji może działać cuda. Posiłki wysokowęglowodanowe zwiększają uczucie senności, ale tym samym warto zwracać uwagę na zgagę, jeśli mamy oba objawy lepiej zrezygnować z ciężkich posiłków typu makaron czy kasza i postawić na sałatkę z dobrym źródłem białka. Objadanie się na noc to też duży błąd, kobiety w ciąży mają nadmierny apetyt, ale wieczorną pora warto ograniczyć spożywanie nadmiernych kalorii. Zła dieta wpływa bezpośrednio na jakość snu, a jak wiemy, w czasie ciąży ten sen jest często rozchwiany. Liczne koszmary mogą wynikać z przejedzenia lub zbyt przetworzonej żywności. Pamiętajmy, by dbać o dietę, zwłaszcza kiedy musimy dostarczyć składników odżywczych dla rozwijającego się płodu.
- Relaks, odprężenie się to naturalne sposoby na sen, nie trzeba od razu lecieć do apteki po środki nasenne, wystarczy pomedytować kilka minut przed położeniem się do łóżka. W dzisiejszych czasach pęd życia dopada każdego, wpływa to znacznie na kondycję psychiczną ludzi. Kobiety w ciąży mają dodatkowe utrudnienie pod postacią buzujących hormonów, które nie pomagają się uspokoić. Trening oddychania to świetny i efektywny sposób, na zasypianie, można włączyć sobie ulubiona relaksacyjną muzykę, zapalić świeczki, stworzyć swoją własna bezpieczną oazę spokoju. Warto pogasić światła w sypialni, położyć się na łóżku i wziąć kilka głębokich węchów i wydechów. Dzięki temu zabiegowi zredukujemy ilość stresów i niepokojów związanych z porodem. Uspokoimy się i przygotujemy do snu. Przydatna okazuje się również joga, wybierajmy tą specjalnie dedykowaną dla kobiet ciężarnych, by nie zrobić sobie krzywdy zbyt gwałtownymi ruchami. Ćwiczenia muszą mieć formę rozluźniania, by całe ciało mogło wejść w stan spoczynku i relaksu.
- Stronimy od nadmiernego używanie leków nasennych czy ziółek. Droga na skróty nie zawsze jest tą odpowiednią. Wiele preparatów na bazie ziół może wpływać toksycznie na płód, jeśli bezsenność jest bardzo uciążliwa, warto przed zakupem jakichkolwiek suplentów skonsultować to z naszym lekarzem. Oleje eteryczne również pozytywnie wpływają na jakość snu, ale będąc w ciąży przed ich zakupem, powinniśmy zapytać o ewentualne przeciwwskazania naszego ginekologa.
- Dbaj o swój pęcherz. Oczywiście nadmierne chodzenie do toalety zwłaszcza w nocy jest uciążliwe, ale przetrzymywanie moczu na siłę ma bardzo negatywne skutki.
Sposobów na sen jest wiele, kobiety w ciąży niestety muszą zwracać szczególną uwagę na zdrowie dziecka, dlatego wszelkie inwazyjne metody warto konsultować na początku z lekarzem.
Na którym boku spać w ciąży?
Okazuje się, że odpowiednia pozycja snu może rozwiązać problemy z bezsennością. Więc pojawia się pytanie: jak spać w ciąży?
Specjaliści zalecają leżenie na lewym boku, wtedy narządy nie są aż tak mocno obciążone i nie będą powodować nadmiernego nacisku. Wszystko oczywiście trzeba rozpatrywać indywidualnie, każda kobieta czuje się inaczej, leżąc na boku czy plecach. W początkowych etapach ciąży, kiedy brzuch nie jest taki duży, możemy leżeć w każdej pozycji. Wraz z upływem czasu i zwiększeniem objętości obwodu brzucha pojawiają się pierwsze trudności. Zbyt częste leżenie na plecach, powoduje ucisk żyły dolnej, co w przyszłości powoduje powstanie żylaków. Kręgosłup również odczuwa nacisk i mogą pojawić się bóle w odcinku lędźwiowym. W trzecim trymestrze warto spać na prawym, bądź lewym boku w zależności od własnych preferencji. Pomocne okazują się specjalistyczne poduszki, które są elastyczne i dostosowują się pod indywidualne potrzeby.
Sen a ciąża to bardzo istotne zagadnienie, dzięki niemu nasz organizm odpoczywa, nabiera sił i regeneruje. Niestety wiele ciężarnych kobiet ma problem z zasypianiem, dlatego tak ważna i pomocna okazuje się prawidłowa pozycja leżenia. Zadbaj o łóżko, kup nowy materac, zmień pościel, wszystko, aby poczuć się swobodnie i mieć jak najdłuższy sen.
Czy melisa w ciąży to dobry sposób na bezsenność ?
Kobieta w ciąży musi zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie, warto w tym okresie do minimum ograniczyć przyjmowanie jakichkolwiek leków. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do zażycia medykamentów, trzeba to skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Jak sprawa wygląda w przypadku ziółek i innych suplementów? Oczywiście każdy przypadek jest inny i trzeba zawsze obserwować reakcję organizmu. Jeśli kobieta przed ciążą nie zażywała żadnych ziółek, warto to wprowadzać powoli, by ciało miało czas na dostosowanie się do nowych substancji. Tak jak i w przypadku leków, kontakt z lekarzem jest konieczny. W sytuacji gdy ginekolog nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy sięgnąć po suplementację, jeśli mamy problemy ze snem, idealnym produktem może okazać się melisa.
Zioła stosujemy jako profilaktykę przed powstaniem innych schorzeń, melisa dzięki dużej ilości substancji czynnych i witamin pozytywnie wpływa na działanie organizmu. Osobom ciężarnym zaleca się spożywanie naparu z melisy do trzech raz dziennie. Zioło ma działanie uspokajające oraz usypiające. Zwłaszcza w okresie ciąży te dwa czynniki mogą być bardzo przydatne.
Melisa w połączeniu z miodem to specyfik na gól głowy i poprawę nastroju – warto wypić go przed snem. Jeśli chodzi o łączenie melisy z innymi ziołami, to rumianek i pokrzywa mogą być najlepszym rozwiązaniem. Mieszanka tych trzech składników ma wzmocnione działanie, zapobiega nadmiernym wymiotom oraz załagadza nudności i wymioty. Melisa jest idealnym dodatkiem w codziennej diecie i domowym sposobem na problemy ze snem.
Melisa a problemy ze spaniem
Melisa to ziółka, nie ma aż tak mocnego działania, jak leki nasenne, dlatego też to po nią warto sięgnąć w ciąży. Jeśli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy spożywać napar przed snem. Melisa ma działanie uspokajające, więc przed pójściem do łóżka będzie w sam raz.
Zwracajmy uwagę na źródła, z których bierzemy liście melisy, można hodować sobie tę roślinę nawet we własnym domu na parapecie czy w ogródku. Napar zrobimy z suchych liści, jak i ze świeżo zerwanych. Naturalna, dobrej jakości melisa ma odświeżający, cytrusowy zapach. Działa na zmysły, relaksuje i uśmierza bóle głowy.
Inne bezpieczne leki na bezsenność w ciąży
Brak snu w ciąży może mieć wiele niebezpiecznych środków, nadmierne rozdrażnienie pogorszona odporność to tylko niektóre z nich. Kobiety często czują się bezradne w takich momentach i chcą sięgnąć po leki nasenne, niestety warto pamiętać, że takiego typu posunięcie nie rozwiąże problemu, tylko załagodzi objawy. Dodatkowo leki stosowane podczas ciąży mogą negatywnie wpłynąć na stan i rozwój płodu.
Nasuwa się pytanie, co w takim razie zrobić, gdy nie można zasnąć? Specjaliści polecają sięgać po najmniej inwazyjne rozwiązania, czyli zioła i suplementy o naturalnym nieinwazyjnym składzie. Oprócz melisy rumianek może również działać w podobny sposób. Nie poleca się stosować leków z kategorii C, typowo nasennych, nie ma badań, które stricte pokazują negatywne działanie tego typu leków. To działa również w drugą stronę, nie istnieją naukowe artykuły, które przedstawiają zdrowotne czynniki tego typu leków. Warto zwrócić na to uwagę przed zażyciem jakichkolwiek specyfików.
Domowe sposoby na bezsenność w ciąży
Walka z bezsennością zwłaszcza u kobiet w ciąży wymaga odpowiedniego podejścia, wspominane wcześniej leki nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nasze babcie jakoś dawały sobie radę, nawet jak nie było dostępnej takie ilości leków jak teraz. I tu z pomocą przychodzą domowe sposoby na zwalczanie problemów z zasypianiem.
Higiena snu to jeden z podstawowych elementów, od których warto rozpocząć. To zdecydowanie usprawni komfort snu i rytm dobowy. Ciemność powoduje wydzielanie hormonu snu, czyli melatoniny. W dzisiejszych czasach elektryczność i niebieskie światło generowane przez ekrany telewizorów czy laptopów rozregulowuje działanie melatoniny w organizmie. Dlatego istotne w tym może być:
- zaciemnianie okien roletami czy firanką,
- wyłączenie wszelkich urządzenie elektrycznych,
- ograniczenie do minimum korzystania z niebieskiego światła nawet do godziny przed położeniem się spać.
Temperatura w sypialni również może wpłynąć na kondycję snu, warto przed snem porządnie wywietrzyć pokój. Wymiana pościeli i zakup wygodnego materaca mogą okazać się kluczowe. Wcześniej wspominana dieta, czyli zbilansowane posiłki spożywane do 2 godzin przed pójściem spać są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż objadanie się słodyczami już leżąc w łóżku.
Sposobem naszych babć było wypicie ciepłego mleka przed snem, warto wypróbować to na sobie i jeśli zauważymy efekty, wprowadzić taki wieczorny nawyk. Częste skurcze łydek pojawiające się w nocy mogą wybudzać nas niepotrzebnie, dlatego w tym przypadku sprawdzi się suplementacja magnezem oraz dodanie do codziennej diety większej ilości bananów, orzechów czy kaszy gryczanej.
Ciąża to cudowny etap w życiu każdej kobiety, niestety dla większości jest dość ciężki ze względów zdrowotnych. Coraz więcej młodych mam cierpi na bezsenność, zastanawiają się, czy przyczyna braku snu może być głębsza i poważniejsza.
W okresie ciąży warto unikać nadmiernego spożywania leków, dlatego też tu profilaktyka może być najbardziej kluczowa. Dbajmy o dietę, stan psychiczny i wieczorem wyciszajmy się przy pomocy muzyki relaksacyjnej czy medytacji. Warto o tym pamiętać i dbać o własne samopoczucie.