portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

stwardnienie rozsiane przyczyny

Stwardnienie rozsiane – przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna choroba, która powoduje uszkodzenia w rdzeniu lub mózgu, przez co chory traci z czasem sprawność ruchową. Obecna medycyna nie wynalazła jeszcze leku na cofanie się zmian, ale dzięki odpowiednim metodom możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby i tym samym zachowanie sprawności ruchowej pacjenta na dłużej. Jak rozpoznać pierwsze objawy i jak przebiega leczenie w stwardnieniu rozsianym?

Stwardnienie rozsiane – przyczyny

Stwardnienie rozsiane może mieć wiele przyczyn i wciąż nie są one do końca ustalone. Jednak naukowcy udowadniają, że na powstawanie choroby może w dużym stopniu wypływać kilka czynników. Jednym z nich są zakażenia wirusowe, które w podstępny sposób powodują zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i tym samym prowadzą do zaburzeń. Do najgroźniejszych wirusów tego typu należy  Epstein-Barr.

To jednak nie wszystko, ponieważ kolejną przyczyną powstawania schorzenia jest zbyt małe stężenie witaminy D, która jest niezbędna do przyswajania wapnia. Wapń  jest z kolei potrzebny do prawidłowej pracy układu mięśniowego i kostnego. Kolejna teoria mówi, że na stwardnienie rozsiane często zapadają osoby, które cierpią na takie choroby autoimmunologiczne jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także Hashimoto.

Stwardnienie rozsiane – objawy

Stwardnienie rozsiane to niebezpieczna i podstępna choroba, która sprawia, że u chorego pojawiają się problemy neurologiczne, ponieważ dochodzi do autoagresji komórek układu nerwowego i w ten sposób dochodzi do samowyniszczenia komórek. Z czasem objawy stają się coraz silniejsze i należą do nich:

  • problemy z zachowaniem równowagi podczas chodzenia, a w późniejszym okresie nawet w trakcie stania w miejscu lub siedzenia
  • postępujący brak czucia w kończynach
  • skandowana mowa
  • nietrzymanie moczu i stolca
  • postępujące problemy z pamięcią
  • drgawki mięśniowe
  • silne zawroty głowy
  • problemy ze wzrokiem

Warto pamiętać, że objawy stwardnienia rozsianego nasilają się stopniowo wraz z rozwojem choroby i nie muszą występować jednocześnie u każdego pacjenta.

Stwardnienie rozsiane – diagnoza lekarska

Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest za pomocą kilku badań. Należą do nich:

  • Rezonans mgnetyczny – badanie pozwala uzyskać dokładny obraz zmian neurologicznych, jeśli takie się pojawią.
  • Punkcja lędźwiowa – umożliwia badanie płynu mózgowo – rdzeniowego.

Obecnie nie ma jednego badania, które pozwalałoby na zdiagnozowanie stwardnienia rozsianego, dlatego lekarze najczęściej przeprowadzają kilka badań, które w efekcie dają jeden pełny obraz choroby.

Stwardnienie rozsiane – leczenie

Stwardnienie rozsiane obecnie jest jeszcze chorobą nieuleczalną, ale dzięki odpowiednim metodom można spowolnić rozwój choroby i zachować na dłużej sprawność ruchową pacjenta. W tym celu chorzy najczęściej przyjmują takie leki jak:  Natalizumab, Fingolimod, Mitoksantron, preparaty interferonu beta. Dawka, jak i rodzaj leku ustalana jest indywidualnie w zależności od stopnia rozwoju.

Stwardnienie rozsiane – fizjoterapia

Stwardnienie rozsiane powoduje zanik sprawności ruchowej, co osłabia układ mięśniowy i powoduje jego zanik. Dlatego ważna jest fizjoterapia, która wraz z leczeniem farmakologicznym pozwala pacjentowi zachować sprawność ruchową na dłużej. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie w zależności od stopnia rozwoju choroby i powinny być przeprowadzane systematycznie.

Celem ćwiczeń jest poprawa sprawności ruchowej, co pozytywnie wpływa na samopoczucie chorego. Poza tym, odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają na poprawę koordynacji ruchowej oraz zwiększają wytrzymałość mięśni. Dzięki temu pacjent czuje się lepiej, a postęp choroby zostaje spowolniony.

Stwardnienie rozsiane na chwilę obecną jest nieuleczalne, ale naukowcy wciąż pracują nad nowymi metodami, które w przyszłości umożliwią pełny powrót do zdrowia.

Podobne artykuły