Paradoksem dzisiejszych czasów jest fakt, że mimo bycia w związku coraz więcej ludzi czuje samotność. Jesteśmy gatunkiem stadnym, w naszych genach zapisana jest chęć łączenia się w grupy, tworzenia społeczności. Dla wielu ludzi celem życiowym jest stworzenie kochającej się rodziny, niestety coraz więcej ludzi mimo posiadania rodziny, męża czy żony czuje się samotna i niezrozumiana przez partnera. Osamotnienie to rozległy temat, na który warto spojrzeć z wielu perspektyw.
Czym jest samotność w związku?
Spis treści:
To poczucie odrzucenia przez partnera bądź partnerkę, relacja, w której często brak odpowiedniej komunikacji. Szczera rozmowa o emocjach jest podstawą każdego związku, niestety coraz więcej osób po prostu o tym zapomina. Aktualny tryb życia również nie wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie, nadmierny pośpiech, wir pracy i obowiązków odsuwa od siebie ludzi. Jesteśmy coraz bardziej zajęci, brakuje nam czasu na pogłębianie stosunków z bliskimi. Internet często zastępuje rzeczywiste spotkania, rozrywka staje się ważniejsza niż rodzina.
Samotność ma niejedno oblicze, w związku często druga strona nie dostrzega problemu, zbyt zajęta własnymi sprawami zaniedbuje relacje. Odsuwa się od partnera, tworząc jeszcze większą przepaść. Nasuwa się pytanie, to jak nie być samotnym w dzisiejszych czasach? Czy to jest w ogóle możliwe? Aktualnie jest zdecydowanie trudniej, ale oczywiście, że to jest możliwe, potrzebna jest jedynie ciężka praca nad sobą. Chęć otwarcia się na drugiego człowieka i świadomość własnych lęków.
Samotność a osamotnienie
Co to jest samotność i czy ma jakieś powiązanie z osamotnieniem ? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, oba terminy się przenikają, jedno może wynikać z drugiego.
Osamotnienie to stan porzucenia, który możemy odczuwać, nawet będąc w związku. Jeśli nasza relacja nie jest głęboka, otwarcie się przed drugą osobą sprawia nam dyskomfort, to są oznaki zbytniej powierzchowności związku. Często ludzie mieszkający w dużych miastach mają poczucie, że ich relacje z innymi są płytkie, każdy patrzy wyłącznie siebie, nie ma czasu na prawdziwą wymianę zdań.
Jak nie być samotnym w mieście pełnym ludzi? Stworzenie jednej prawdziwej relacji może działać leczniczo na nasze samopoczucie. Jeśli otwieramy się przed jedną osobą, pozostałe płytsze relacje przestają mieć dla nas znaczenie.
Samotność to stan, w którym znajdujemy się dobrowolnie, a czasem z konieczności.
Czy samotność jest zrządzeniem losu, czy też świadomym wyborem?
Życie w samotności dla niektórych osób jest ich własnym świadomym wyborem. Po prostu lepiej się czują we własnym towarzystwie i nic w tym złego. Inaczej jest w przypadku ludzi żyjących całe życie z kimś, jeśli zaczynają tracić jakąś osobę, odczuwają ogromny smutek i ból.
Nie na wszystko w życiu mamy wpływ, czasem tracimy bliskich przykładowo w wypadku drogowym czy przez ciężką chorobę. Na tego typu sytuację nie możemy nic poradzić. Jest też druga strona medalu, czyli odizolowanie się od ludzi, podjęte przez nas samych. Czasem robimy to świadomie, kiedy czujemy, że dane towarzystwo czy partner nam już nie odpowiada, przestajemy się dogadywać. Wtedy po prostu się od takich ludzi odcinamy.
Są również przypadki nieświadomego osamotnienia, często pojawia się ono w związkach. Dwoje ludzi nie dogaduje się, partnerzy przestają siebie słuchać, w takich momentach możemy odczuwać samotność. Problemy życiowe, pogorszona kondycja psychiczna powoduje u wielu ludzi automatyczną chęć odsunięcia się od społeczeństwa i świadomą samotność.
Uczucie pustki – dlaczego nie lubimy być sami
Czy jest jakiś sposób na samotność ? Czy osoba samotna musi koniecznie mieć kogoś obok siebie? Człowiek w dzisiejszych czasach czuje coraz większą samotność, co druga młoda osoba odczuwa pustkę, bezradność połączoną z brakiem energii życiowej.
W takich sytuacjach często desperacko zaczynamy szukać jakiejś osoby, partnera, który wypełni nas od środka, zajmie nasze myśli. Brakuje nam sensu w istnieniu, dlatego pragniemy, by ktoś rozpalił w nas iskierkę.
Niestety często tego typu zachowania dają odwrotne rezultaty, ludzie muszą sami sobie na początku dać miłość a dopiero potem dzielić się nią z innymi. Odczuwanie emocjonalnego głodu swoje początki ma już w dzieciństwie i zachowaniu naszych opiekunów. Jeśli za młodu nie dostaliśmy zbyt dużo miłości, zaczynamy odczuwać jej deficyty w dalszym życiu. Za tym idzie brak celu, radości i motywacji do działania. Wszystko zaczyna się od nas i jeśli tylko my żyjemy ze sobą w zgodzie, możemy zacząć żyć z kimś innym.
To smutne, lecz wiele związków w dzisiejszych czasach opiera swoją miłość na wypełnieniu dziecięcej pustki przez partnera, co na początku relacji może się okazać czymś dobrym. Z upływem lat niestety jest coraz gorzej, emocjonalny ból się pogłębia. Ukochana osoba nie jest w stanie wtedy pomóc, często nawet nie rozumie co się z daną osobą dzieje.
Samotność w małżeństwie – jak to możliwe ?
Każdy z nas pragnie mieć bliską osobę, która go pokocha i będą razem kroczyć przez życie. Kiedy znajdujemy swojego partnera, bierzemy ślub, wydaje się, że wszystko teraz będzie idealne. Niestety tak nie jest, związek wymaga ciągłej pracy, nigdy nie można osiąść na laurach, miłość i relacje trzeba pielęgnować. Podstawą wszystkiego jest rozmowa, szczera wymiana zdań, rozwiązywanie konfliktów, a nie ich ukrywanie.
Jeśli nie jesteśmy szczerzy w związku, ukrywamy swoje prawdziwe ja, prędzej czy później poczujemy się w takiej relacji samotni. Życie z kimś nie wyklucza, poczucia osamotnienia. Wiele małżeństw ma z tym problem, odsuwanie się od siebie to jedno z najczęstszych problemów poruszanych podczas terapii małżeńskich.
Jak poradzić sobie z brakiem rozmowy w małżeństwie? Wszystko zależy od chęci drugiej osoby i zaangażowania. Czasem partner nie dostrzega problemu i nie chce wchodzić w żadne głębsze dyskusje. W takich przypadkach mimo to warto starać się dojść do porozumienia lub zgłosić się do specjalisty, który pomoże nam poradzić sobie z tym problemem.
Obiektywne życie w samotności
Dla niektórych życie w pojedynkę to świadomy wybór nie każda samotność jest taka sama. Są osoby lubiące własne towarzystwo, długie spacer z własnymi myślami, szczera rozmowa z samym sobą. Sztuką jest umiejętność zrozumienia własnych potrzeb i stanów świadomości. Jeśli nauczymy się być w samotności bez uczucia osamotnienia, poczujemy wewnętrzny spokój i harmonię, której większości z nas brakuje. Czasem samotność jest tym czego, tak naprawdę w danej chwili potrzebujemy.
Subiektywna obojętność w związku
Niezrozumienie w związku to kolejny powszechny temat kłótni między partnerami. Często pojawia się, gdy jedna ze stron zaczyna odsuwać się od drugiej, zajęta sprawami zawodowymi zatraca się w wirze pracy i tym samym zaczyna ignorować ukochaną osobę. Pojawiają się pierwsze kłótnie oskarżenia i ból. Druga strona odczuwa obojętność i osamotnienie. Temat jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Zwłaszcza gdy brakuje wzajemnego porozumienia, codzienne życie składa się jedynie z obowiązków, które partnerzy dzielą między sobą. Dawna miłość znika, pozostaje tylko praca.
Przyczyny samotności w związku
Życie i samotność, dwa nieodłączne od siebie tematy. Jak efektywnie walczyć z samotnością w tym pędzącym świecie, gdzie każdemu brakuje czasu na rozmowę z bliską osobą.
Przyczyną samotności w związku może być brak atencji partnera, odsunięcie się drugiej połówki. Często pojawia się w długotrwałych związkach, gdzie ta początkowa iskra przestaje już tak intensywnie płonąć. Proza życia dopada każdego i euforia, która prowadziła dwójkę zakochany przez życie, przestaje działać.
Powodem odczuwania samotności w związku może być brak czasu dla siebie, często kobiety w relacji ze swoim partnerem angażują się w całości. Spychając swoje własne potrzeby na drugi plan, niestety prędzej czy później te wewnętrzne głosy będą nam uwierać. Pojawia się rozdrażnienie i uczucie niezrozumienia. Jeśli osoba pomimo bycia w związku odczuwa pustkę wewnętrzną, warto spróbować zająć się sobą. Wyjść na samotny spacer, skupić się na własnych myślach i potrzebach.
Brak czułości w związku
Moment w którym odczuwamy że nasz partner się od nas odsuwa jest kluczowy. Jeśli relacje intymne zaczynają się psuć, nie czujemy do siebie pociągu fizycznego, to może wpłynąć na kondycji całego związku.
Przytulenie, pocałunki, to czynności które umacniają więzi nie tylko pomiędzy partnerami. Kiedy przytulamy drugą osobę, redukujemy uczucie stresu i samotności. Takie małe gesty często wydają się nie znaczące, ale właśnie one są częścią większej całości.
Brak rozmowy w związku
Brak rozmowy w małżeństwie to oznaka, że związek ma kryzys, jeśli dwoje ludzi przestaje się komunikować, traci szacunek i zainteresowanie drugą połówką. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach to widzimy, świat pędzi a my razem z nim. Cały czas brakuje nam chwili na to, by zwolnić, usiąść szczerze porozmawiać z bliskimi. Praca staje się ważniejsza niż ludzie. Pieniądze często tworzą niewidzialną granicę pomiędzy partnerami, z czasem zamiast małżeństwem stajemy się współpracownikami, dzielimy między sobą zadania do wykonania i funkcjonujemy jak roboty. Zanika przyjemność z bycia razem, wspólne chwile nie dają takiej satysfakcji.
Jak pogodzić się z samotnością w związku- czy to możliwe ?
Wszystko zaczyna się od identyfikacji problemu, jeśli znajdziemy źródło samotności, przeanalizujemy, jakie ma podłoże, wtedy dopiero jesteśmy w stanie się pogodzić z tym stanem. Czasem samotność wynika z naszych własnych problemów, z braku opieki nad sobą czy akceptacji. W takich przypadkach lekiem na samotność będzie popracowanie nad samooceną i samoakceptacja.
Samotność w relacji wymaga pracy dwojga ludzi, kiedy iskra pomiędzy nimi gaśnie, warto zacząć działać. Partnerzy muszą uświadomić sobie, że jeśli nadal chcą być razem, trzeba pracować nad związkiem. Tylko w taki sposób można odbudować fundamenty relacji.
Ciekawym sposobem na samotność w związku może być nowe otoczenie, wspólny wyjazd, czy przeprowadzka. Inne bodźce pobudzają ludzi umysł, uruchomienie kreatywności może być w takich momentach znaczące.
Warto pamiętać, iż samotność w związku często jest obustronna. Zadając pytanie: jak poradzić sobie z samotnością? Warto zastanowić się, czy aby ta druga strona nie ma jakichś problemów, może sytuacja w pracy jest trudna, może konflikty z osobami trzecimi. Samotność w związku to szeroki temat, na który warto patrzeć z różnych perspektyw.
Jak radzić sobie z samotnością w związku ?
Jak nie być samotnym w związku pełnym żalu i ciągłych kłótni ? Czasem dwoje ludzi po prostu nie jest w stanie sobie pomóc i potrzebuje porady specjalisty. Terapia małżeńska działa cuda, osoba trzecia patrzy na całą sytuację z dystansem, widzi obie strony i może doradzić jak sobie z danym problemem sprawnie poradzić.
Samotność w związku można wyleczyć miłością, rozbudzeniem namiętności i iskry w życiu intymnym. Częstsze uściski i całusy pomogą przypomnieć sobie, jak było na początku relacji.
Wspólne wartości i cele łączą ludzi, warto wyznaczyć sobie wspólne marzenie, które oboje chcecie osiągnąć. Wzajemne motywowanie wzmacnia nasze kontakty.
Poczucie samotności – ustalenie przyczyny
Niska samoocena może przyczynić się do odczuwania wewnętrznej pustki, często mimo posiadania bliskich osób czujemy się samotni. W takich momentach pojawia się nieufność, lęk i strach przed ludźmi. W sytuacji, kiedy tworzymy jakiś związek, odczuwamy nadmierną zazdrość, zaczyna nas wszystko denerwować i drażnić. Takie osoby nie mają nawet świadomości tego, że tak się zachowują i tym bardziej nie wiedzą dlaczego.
Nasuwa się wtedy istotne pytanie, jak nie być samotnym w dzisiejszych czasach kiedy coraz więcej ludzi jednak ma lęki i stany osamotnienia. Szczera rozmowa w wielu przypadkach okazuje się kluczowym czynnikiem. Zrozumienie swoich emocji i ich dokładne przeanalizowanie.
Samotność staje się chorobą XXI wieku, kontakty międzyludzkie robią się coraz płytsze i powierzchowne. Nie angażujemy się tak w relacje, boimy się stracić swoją niezależność, która w dzisiejszych czasach jest postrzegana jako wartość.
Poczucie osamotnienia w związku to dobry powód do rozmowy
Związek to ciągła praca nad sobą i otwarta głowa, wymaga zaangażowania obu stron. Niestety relacje nie zawsze tak wyglądają, każdy z nas niesie ze sobą jakiś bagaż doświadczeń. Urazy z dzieciństwa czy brak pewności siebie wpływają na nasze dalsze związki. Jeśli dziecko całe życie widziało kochających się rodziców, którzy okazywali sobie czułość, również pragnie taką relację stworzyć. Natomiast jeśli dzieciństwo takiej osoby przebiegało w rodzinie, gdzie były same kłótnie i krzyki, relacje mogą okazać się trudniejsze do stworzenia.
To jak wygląda nasze życie, zależy w dużej mierze od wychowania, tego, co przekazali nam rodzice. Oczywiście jako dorosłe osoby jesteśmy w stanie sami odpowiadać za swoje życie, mamy większą świadomość wszystkiego. Jeśli uświadomiliśmy sobie, że jako dzieci nie nauczyliśmy się tworzenia zdrowych, opartych na szacunku i miłości relacji, możemy to zmienić. Wszystko da się zmienić, wystarczą chęci i silna wola.
Rozmowa jest jednym z pierwszych kroków, jakie trzeba podjąć, by poprawić jakąkolwiek relację. Szczera wymiana zdań, zrozumienie swoich i czyiś emocji otwiera oczy i pokazuje inne sposoby myślenia.
Samotność, jak sobie z nią tak naprawdę poradzić ? Czy to jest w ogóle możliwe? Zdecydowanie tak, nawet to uczucie osamotnienia w związku jesteśmy w stanie zmienić, wypracować na lepsze. Wszystko zależy od osoby i jego nastawienia do danej sprawy.
Inne sposoby na samotność w związku
Efektywny sposób na samotność w małżeństwie istnieje. Potrzeba dużej dawki cierpliwości i chęci do działania. Jeśli jesteśmy gotowi na poświęcenie i mamy otwartą głowę wszystko się da naprawić.
Warto popracować nad ponownym rozpaleniem pociągu fizycznego, przypomnieć swojej drugiej połówce jak się oboje, czuliście na początku waszego związku. Jak to jest znowu poczuć te motylki w brzuchu. Każdy z nas potrzebuje bliskości, nawet jeśli o tym w pewnym momencie zapomnieliśmy. Człowiek nie jest stworzony do samotności, dzielenie życia z kimś jest wspaniałym uczuciem, które warto pielęgnować.
Miłość to cudowne uczucie, niestety coraz więcej ludzi na świcie zapomina o tym i czuje samotność. W XXI wieku przesyt wszystkiego negatywnie wpłyną na samopoczucie społeczeństwa. Związki przestają funkcjonować, tak jak powinny, wzajemne zrozumienie zastępuje się wymówkami i brakiem czasu na jakąkolwiek rozmowę. Warto o tym pamiętać i zwalczać tego typu problemy.